• DOLAR 7.336
  • EURO 8.691
  • ALTIN 486.255
  • ...

Cumayı cumartesiye bağlayan gece mevlid kandilidir. Geçen sene bugünlerde yakın bir arkadaşımız vefat etmişti. Bu kardeşimiz, yirmi yedi yaşında vefat etti. Akciğer yetmezliğinden dolayı hayata gözlerini yumdu. Osman adındaki bu genç kardeşimiz her sene mevlid kandilinde veya Nisan ayında kısacası Peygamber Sevdalıları ne zaman halka kitap dağıtmak için çalışma başlatsalar bu kardeş de hemen üç koli sipariş verirdi.

Kendisine ya sen asgari ücretle çalışan birisin dense de o: ’İlim sahibi değilim ki bir kitap yazayım veya çok zengin de değil ki bir cami veya okul yapayım. Ama bu kitapları biraz kendimi zorlayarak alıyorum ki yarın öldüğümde arkamda bir sadaka-i cariye bırakabileyim.’ derdi. Yine geçen sene üç koli kitap almıştı. Dolabının kapaklı kısmına koymuştu. Yoğun bakımda kardeşi Hasan’a vasiyet etmiş:’ Hasan, üç koli kitap almışım. Mevlid kandilinde dağıtacaktım. Belki ömrüm yetmez. Eğer ölürsem, onları kitaplığın kapaklı kısmından çıkart kandilde dağıt. Bir de oturma odasındaki kapının arkasındaki pantolonumun cebinde 60 lira infak ayırmışım. Onu da ver.’

Kardeşi Hasan, abisinin vefatı üzerine bu iki vasiyetini yaptı. Kitapları dağıttı. İnfakı da uygun birine verdi. Allah kabul etsin. İnsanın ölümü unutmaması gerekir. Osman kardeşimiz belki çok zengin biri değildi. Ama Allah’a ve ahiret gününe inanmış biriydi. Sahip olduklarını sonuna kadar Allah için harcayan bir insandı. Az yaşadı ve aramızdan ayrıldı. Osman: ’ Bugün bu topluma hiçbir menfaat beklemeden Kur’an, hadis, siyer gibi İslam’ı öğreten kitaplar dağıtan Peygamber Sevdalılarına yardımcı olmak gerekir. Bu halkın evlerine ne kadar çok İslami neşriyat girerse o kadar çok toplumumuz ıslah olur.’ Derdi.

Osman da Hz. Muhammed(s.a.v.)’in Ümmetinden bir fertti. Muhammed (s.a.v.) Ümmetinin her ferdi aslında hem hal diliyle hem de kaal diliyle der daim der ki: ’Canımız da malımız da feda olsun senin yoluna Ya Resulallah!’

Mevlid kandili bizler için çok şey ifade ediyor. Allah resulü etrafında kenetlenmenin, O’na ümmet olduğumuzu hatırlamanın adıdır Mevlid kandili. Bu yüzden bu gece ve zaman dilimi ihya edilmelidir. Ülkemizde mevlid kandili geceleri camiler dolup taşıyor. Başka İslam ülkelerinde de Mevlid kandiline yönelik geleneksel etkinlikler var.

Allah Resulünün doğumunun İslam medeniyetinin tekrar doğuşuna vesile olması duasıyla…