• DOLAR 6.583
  • EURO 7.228
  • ALTIN 339.79
  • ...

Peygamber Sevdalıları, her yıl olduğu gibi bu yılda Mevlid etkinliklerini ihya etti. Peygamber Sevdalıları 2004 yılında Diyarbakır’da yaptıkları bir mitingle meydanlara çıktılar. Hollandalı bir karikatüristin Peygamber Efendimize hakaret edercesine çizdiği bir karikatüre tepki vermek amacıyla... Ardından Kur’an’a Saygı mitingi ile seslerini duyduk. İşte yaklaşık 15 yıldır meydanlarda Peygamber Efendimizin hayatını, siretini, şahsiyetini farklı temalarla halkımıza köy köy, şehir şehir doğu batı demeden anlatıyorlar. Hatta Avrupa’daki birçok şehirde ve ülkede de mevlit etkinlikleri ile insanlığa iman pompalıyorlar. Bununla beraber her yıl milyonlarca İslami kitabı ve Kuran-ı Kerim’i ücretsiz dağıtarak İslam toplumunu inşa etmenin mücadelesini veriyorlar.

Bu mevlid kandilinde de şeker, gül suyu ve hadis dağıtıyorlardı. Hadisleri rulo şeklinde yapmıştılar. Kağıdın ön yüzünde bir hadis arka yüze de Peygamber Sevdalılarının ablemi ile ‘Muhammed Ümmeti diyor ki: ’Canım da malım da senin yoluna feda olsun Ya Resulallah!’ yazısı vardı. Halka, esnaflara hatta kahvehanelere dağıttılar. Şahit olduğumuz bir sahneyi sizinle paylaşmak istiyoruz. Bir esnaf arkadaşları ile oturmuş, hararet hararetli konuşuyordu. Peygamber Sevdalıları’ndan gençler, şeker, gül suyu ve hadis yazan küçük rulo şeklindeki kağıdı uzattılar. Ve: ‘Bir aç bak! Peygamberimiz senin için ne diyor? Bir oku! Kırk hadisten bu sana gelmiş. Mutlaka seninle ilgisi vardır.’ Dediler. Adam açtı, baktı ve okudu! Omuzları çöktü ve kısık, üzgün, bir şekilde: ‘Bu olmadı be hocam!’ dedi. Arkadaşları: ‘Ne yazıyor ki?’ diye sordular. Adam hadisi sesli okuyarak: ‘Merhamet etmeyene merhamet olunmaz’ dedi. Bunun üzerine arkadaşları: ‘Adama gülerek, hadi bakalım...’ dediler. Bu adam arkadaşları ile hararetli hararetli bir alacak mevzusunu konuşuyor, alacağını almak için iflas etmiş biri için atıp tutuyordu. Tam o esnada bu hadis kendisine çıkınca yüzü kızardı ve sözlerinden utandı. Kalbi merhamet doldu. Mahcup bir eda ile ‘Bu olmadı be hocam!’ deyiverdi. Hâlbuki yanındaki hoca misyonundaki kimseler kendisini merhamete davet etmelerine rağmen kalbi yumuşamayan bu esnaf, bu olay karşısında yelkenleri indirdi ve kalbini merhamet kapladı.

Yine bir başka sahne… Bir okulda öğrenciler mevlid etkinliği düzenlediler. Bu etkinliğin sonunda toplu dua ettiler. Duaları bayağı etkileyiciydi. Binlerce çocuk tek bir ses halinde Rahman’a şöyle dua ettiler: ‘Allah’ım biz seni çok seviyoruz. Sen de bizi sev ALLAH’IM! Annemizi, babamızı, kardeşlerimizi, tüm sevdiklerimizi sev Allah’ım! Okulumuza, mahallemize, şehrimize, ülkemize, bütün dünya Müslüman ülkelerine ve bütün insanlığa huzur ver ALLAH’IM! Merhamet ver Allah’ım! Adalet ver ALLAH’IM! İman ver Allah’ım! Ya Rabbi! Bizleri, nefislerimizin şerrinden, şeytanın şerrinden, kafirlerin şerrinden, Yahudi ve Hıristiyanların şerrinden  ve Peygamberimizin sana sığındığı tüm kötülüklerin şerrinden muhafaza eyle Allah’ım! Peygamberimizin Senden istediği tüm hayır ve iyilikleri bize de ver Allah’ım!’ ve hep bir ağızdan salavatlar çekildi. Büyüleyici bir sahneydi.

Bütün insanlığın selametini isteyen bir dinin mensubu olmak, Muhammed ümmeti olmak ne büyük bir şeref değil mi? Allah hepimize son nefese kadar Muhammed ümmeti olabilmeyi nasip etsin. Selam ve dua ile…