• DOLAR 9.224
  • EURO 10.767
  • ALTIN 528.317
  • ...

Yine kavuştuk bir bayrama elhamdülillah.

Bayramımız bayram gibi olsun. Ya kurbanımız olsun Allah’a sunacak ya da şekerimiz, tatlımız, muhabbetimiz olsun kula sunacak. Neşe, mutluluk ve sevincimiz olsun. Ziyaret, hürmet, saygı ve sevgimiz olsun.

Bayramımız bayram olsun.

Bazı insanlar nerde o eski bayramlar diyorlar? Her ne kadar insanın çocukluğundaki hisler daha canlı ve heyecan verici olsa da, bayramları bayram etmek bizim elimizde. Çünkü bayramları yaşayan biziz. Onun içini dolduracak olan da biziz. Dolayısıyla özlemini duyduğumuz bayramları yaşamak ve yaşatmak bizim elimizde. Çocuklarımıza, eş, dost ve akrabalarımıza bunu göstermek bizim elimizde. Ziyaret ve muhabbetimizle, çocukları sevindirme ve büyüklerimize hürmetlerle bunu gösterebiliriz. Herkes kendi yanında bir gayret gösterse inşallah bayramlar bayram olur.

Allah iki bayram ile bizleri sevindirmiş, bize ikramda bulunmuş. Bizler de bayramı bayram ederek,  şükrünü eda edeceğiz. Her nimetin bir şükrü var, şükrünü eda etme yolu var. Bayramın şükrü de sevinçle onu yaşamaktır. Sevinçle onu çoğaltıp yaymaktır.

Sevinçler paylaşılarak çoğalır, üzüntüler paylaşılarak azalır. Bayram sevincini de fertten ferde, evden eve taşıyarak çoğaltmalıyız. Bayramı bir sevinç atmosferine dönüştürmeliyiz. Çünkü damlaya damlaya göl olur. Bayram sevinci de damlaya damlaya göl olacak inşallah.

Üzüntüleri, küskünlükleri, kırgınlıkları bir tarafa bırakmalıyız. Bayramın sevinç atmosferini bozacak hal ve hareketlerden, tavır ve sözlerden şiddetle kaçınmalıyız.

Bayramımız bayram olsun.

Özellikle çocuklara bu bayram ruhunu aşılamalıyız. Yeni elbiseler ve ayakkabılar almalıyız. Mümkünse alacağımız yeni üst başı bayrama denk getirmeliyiz. Böylece zihnine bayramı güzel anılarla yerleştirmeliyiz. Manevi bir muhabbetle,  maddi olarak da imkânlar ölçüsünde bir harçlıkla bayram sabahında onları sevindirmeliyiz. Çünkü bu bayramda onları ayrı bir sevinç kaplıyor. Çünkü bu bayram onların.

Özellikle eş, dost ve akrabadan, konu komşudan yalnız yaşayanları da, ziyarette unutmamalıyız. Yolunu bekleyenlere yol, ziyareti bekleyene ziyaretçi olmalıyız. Böylece herkese bu bayramda ya kurbandan veya sevinçten bir pay ulaştırmalıyız.

Allah bayramı bize bayram etsin. Sevinç ve mutluluğumuza vesile eylesin. Bayram sayesinde bizleri huzur, saadet ve mutluluğa ulaştırsın.

Bayramımız mübarek olsun.