• DOLAR 6.753
  • EURO 7.67
  • ALTIN 371.819
  • ...

Geçen yazımızda itikâfın önemini izah etmeye çalışmıştık. Nitekim peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem ve Sahabe-i Kiram, Kadir Gecesi'ni aramak için Ramazanın sonlarına doğru daha da ibadete yoğunlaşarak son on gününü itikâfla geçirirlerdi. Bizim ise buna daha fazla ihtiyacımız vardır. Sabrımız tükenmiş olsa da nefsimize ağır gelse de bir takım maddi işlerimizin kazançlarımızın aksamasına neden olsa da kendimizi buna zorlamamız ve alıştırmamız gerektiğine inanıyorum.

Önümüzde bin aydan daha hayırlı mübarek bir gece, kadir gecesi vardır ki, Ramazan dahi asıl değer ve itibarını bu geceden kazanmaktadır. Ramazan sohbetimizin birincisinde: Ramazan'ın kıymet ve değeri kadir gecesinden, Kadir Gecesi'nin de değerinin Kur`an'dan ileri geldiğini beyan etmiştik. Çünkü Kur`an bu ayda, bu ayın içinde bulunan bu gecede inzal edilmiştir. Bu gecenin fazileti, kadir ve kıymeti hakkında Kuran-ı Kerim'de başlı başına bir sûre vardır. İşte o sûrede şöyle buyrulmaktadır:

“Şüphesiz ki, biz onu (Kur`an'ı), Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece Rabbinin izniyle melekler ve ruh (Cebrail), her bir iş için (yeryüzüne) iner de inerler. Tan yeri ağarıncaya kadar o gece bir selamettir, bir esenliktir." (Kadir suresi: 1-5)

Bu geceye "Kadir" denmesinin hikmeti hakkında birçok görüş vardır. İmam Zühri'ye göre; onun bu ismi almasının hikmeti, onun kadir ve kıymetinin ve şerefinin çok büyük olmasındandır. Yani o gece büyük lütuflarla dolu çok azametli bir gecedir. Zaten "bin aydan daha hayırlıdır" şeklindeki ifadesi bu manayı teyit etmektedir.

Ramazan'ı Şerif bu ümmetin ayı olduğu gibi, Kadir Gecesi de bu ümmete, Muhammed aleyhissalatu vesselamın ümmetine has bir gecedir. Sahih rivayetlerde deniliyor ki, geçmiş ümmetlerin ömrü peygamberimiz aleyhissalatu vesselama gösterildi ve peygamberimiz onların üç yüz dört yüz yıl gibi bir ömür yaşadıklarını ve ümmetinin ise az ömür yaşadığını görünce üzüldü. Bunun üzerine Allah (c.c), ona ve ümmetine bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi'ni verdi.

Bu gece bin aydan yani 83 yıl gibi hep ibadetle geçirilen bir insan ömründen daha hayırlıdır. İşte Müslümanlar, diğer ümmetler gibi uzun ömür yaşamasalar bile böylesine kendilerine bahşedilen kıymetli zamanlar sayesinde onlardan daha fazla sevap kazanabilir ve daha büyük mertebeler kat edebilirler. Bu Allah'ın kendilerine ekstradan bir lütfu ve kerimidir.

Kadir Gecesi, Ramazan Ayı'nın içinde saklıdır. Sahih rivayetlere göre bu gece, Ramazan'ın son on gününün tekli gecelerindedir. Yine Cumhura göre bu gece, Ramazan'ın yirmi yedinci gecesidir.  Her neyse Ramazanın tümünde bu geceyi aramak gerekir. Zaten bunun Ramazanın içinde saklı bırakılmasının hikmeti de budur.

Şu halde bütün Ramazan gecelerini ihya etmek suretiyle kadir gecesini aramak gerekiyor. Özellikle son on günde daha yoğun bir şekilde ve imkânı olanların itikâfa girerek bu iklimden yararlanmak ve bu fırsatı kullanmak gerekir.

Evet, bu gece Kur`an gecesidir. Günahları için ağlayanların, tevbe edenlerin af ve mağfiret arayanların gecesidir. Bu gece yeryüzünün en hareketli olduğu, sabaha kadar meleklerle iç içe olmanın, meleklerin müminlere şefkat kanatlarını gerdiği selam ve esenlik gecesidir. Bu gece, tevbe edip kötülüklerden arınmak isteyenlerin, kötü ihtiraslarına dur demenin, kendine yeni bir sayfa açıp hayatına çeki düzen vermenin ve kendine yeni bir yol haritasını çizmenin dönüş ve hayra yöneliş noktasıdır.

O halde bu fırsatı iyi değerlendirelim. Bunu ganimet bilerek nefsimizde bir inkılâp gerçekleştirelim. Başta günahlarımız için, çocuklarımızın ve aile efradımızın ıslahı için, hak yolda ayaklarımızın sabit kılınması için dua edelim. Sonra bütün Müslümanların sıkıntıları için, dar mekânlarda tutsak bulunan kardeşlerimizin ağabeylerimizin ve âlimlerimizin bir an evvel oralardan kurtulup sılalarına kavuşmaları için yalvaralım. Ve sonra yeryüzünün doğusunda batısında mağdur ve mahsur bulunan tüm Müslümanların kurtuluşu için, Afrika çöllerinde aç, biilaç ve susuz halde ölümle pençeleşen insanların maruz kaldığı felaketin defedilmesi için ağlayalım. Ve en son şu dağınık, bölük pörçük vaziyette bulunan ümmetin dağınıklıktan kurtulması, uyanışı, dirilişi, vahdeti ve selameti için çok dua edelim, ağlayalım ve gözyaşı dökelim.

Kadir Gecesi'nden en güzel şekilde istifade edenlerden olmanız dileğiyle.