• DOLAR 7.314
  • EURO 8.628
  • ALTIN 455.217
  • ...

Özellikle İslam adına hep eskiyi yüceltme ve dolayısıyla eski günleri özleme konusunun abartıldığı hatta laf olsun diye ezbere konuşulduğu kanaatindeyim.

Yeni nesli kötülerken onları “zamâne” diye nitelemenin de aynı şekilde adil ve hakkaniyetli bir şey olmadığı düşüncesindeyim.

Siz buna bir de, “zaman ahir zaman, artık her şey gittikçe kötüye gidecek” şablon inancını da eklerseniz tamam artık, “bundan sonra yerin altı yerin üstünden hayırlı” kötümserliğine teslim olursunuz.

Günümüzü kötüleme ve geçmişi övme adına kullandığımız epeyce malzeme de mevcut:

“Bizim zamanımızda böyle miydi, öğretmeni görünce korkudan yolumuzu değiştirirdik... Babamızın yanında çocuğumuzu kucağımıza alıp sevmek olacak şey miydi? Babamızın yanında asla ayağımızı uzatamazdık, ya zamane gençleri? Hey gidi eski ramazanlar, birlikte yaşadığımız Ermeniler ve diğer gayri müslimler bile açıktan oruç yemezlerdi...”

Bu örnekleri ve şablon ezberleri daha da çoğaltabiliriz. Yok efendim gençler arasında deistler ve ateistler çoğalıyormuş vs.

Günümüz Müslümanlığını kötüleme, hatta İslam adına artık her gün kötüye gidildiğini ispat etme adına bu iddiaların bir kısmının doğru olabileceğini kabul etsek bile genel durum hiç de böyle değil tam aksinedir.

Sunu bir tarafa yazın; İslam gelmektedir, bu İslam gelmekte olan İslam’dır, gitmekte olan değil.

Şahsen kendi eski müftülük günlerime bakıyorum, bir kaç hikaye ve menkıbe ile cemaati ağlatırdık. Şimdi gençlerle bir yerde sohbet ederken terliyoruz, kaynağını vermeden bir şey söyleyemiyoruz, hatta nice zaman sözü onlara bırakıyor dinleyici oluyoruz, karşımızda o denli kendisini yetiştirmiş sayısız gençlerimiz var.

Sadece bir camia, bir vakıf değil bu ülkede durmadan Kur’an ve Meal yarışmaları, sayısız siret yarışmaları yapılıyor ve yüz binlerce gencimiz katılıyor.

Siz buna imam-hatipleri, ilahiyatları ve medreseleri de ekleyin.

Daha da ikna olmamışsanız, bana inanmıyorsanız Amerika’ya sorun, Avrupa’ya sorun, siyonist terör devletine sorun, Çin’e sorun, Rusya’ya sorun ve deyin ki; Bugün sizin için birinci tehdit nedir, ajandanızın ilk sırasında düşman olarak kim yazılı? İslam değil de ne? Müslümanlar değil de kim?

Lütfen şu kötümser dilden bir an önce kurtulun.