• DOLAR 7.433
  • EURO 8.984
  • ALTIN 412.302
  • ...
Siirt’te Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi temel atma töreni yapıldı
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Siirt Üniversitesinin 15 binin üzerinde öğrencisi, 10 fakültesi, 600 akademik personeli ile sadece Siirt’e değil tüm bölgeye hizmet edeceğini kaydeden Vali Hacıbektaşoğlu, Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinin Siirt’te bölge hayvancılığına katacağı değerinin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

 

Hayvan Hastanesi’nin ekonomik, refah, sosyal hayat ve şehirleşmenin gelişmesine çok büyük katkılar sağlayacağını ifade eden Hacıbektaşoğlu, “Bunu görmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Siirt Üniversitesi sadece niceliksel olarak değil 2013 yılında kurulan ziraat ve veteriner fakültesinin yanında ihtisas üniversitesi olmasıyla büyük bir önem kazanmıştır. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı ile yapılan protokol ile Siirt Devlet Hastanesinin Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönüştürülmesi de üniversitemize önemli nitelikler kazandırmıştır.” dedi.

“Hastanemiz, bölgenin ihtiyacı olan hayvan sağlığı hizmetini karşılayacak”

Avrupa birliği kriterlerine uygun yapılan ve bölgenin neredeyse en büyük Veteriner Fakültesi hayvan hastanesi konumunda bir hastanenin yapıldığına dikkat çeken Rektör Murat Erman, “Üniversitemizde 2013 ve 1014 yıllarında kurulan ziraat ve veteriner fakültesi hızlı gelişme göstermiş, ilimizin tarımsal sorunları ile ilgili hem öğretim ve eğitim hem de ARGE çalınmalarına ara vermeden hızlı bir şekilde devam etmektedir. İlimizde bir milyon 250 bin küçükbaş koyun ve keçi bulunmaktadır. Bu küçükbaş hayvanların et ve süt verimi arzu edilen seviyeye henüz ulaşılamamıştır. Gerçekleştireceğimiz sperma payetleme merkezi hem de hayvan hastanesi üreticilere et ve süt veriminin arttırılmasına yönelik ve hayvancılık projelerine büyük bir katkı sağlayacak.” diye konuştu.

“Ülkemizin cari açığının kapatılmasında da önemli bir katkı sunacak”

İngiltere ve Güney Afrika Cumhuriyetlerinden et ve süt verimi yüksek ıslah edilmiş damızlık ırkların ithal edileceğini ifade eden Erman, “Küçükbaş hayvanlarla melezleme yapılacak ve bu melez ırklardan daha fazla et ve daha fazla süt alınması sağlanacaktır. Burada üretilecek olan sperma payetleri sadece ilimizin değil ülkemizin dört bir yanında küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan üreticilere sunulacak, hatta bundan da öte yurt dışına ihraç edilmek sureti ile ülkemizin cari açığının kapatılmasında da önemli bir katkı sunacaktır.” ifadelerini kullandı.

"Tedavi için başka illere hayvanları götürme sorunu ortadan kalkacak"

Kurulacak hayvan hastanesiyle başka illere hayvanların götürülme sorununun kalmayacağını dile getiren Erman, “Küçükbaş hayvan, büyükbaş hayvan, (pet) köpek, kedi kanatlı hayvanlar olmak üzere geniş bir faaliyet alanı olacak. Tıp Fakültesinin yanı sıra hayvan sağlığı noktasında da üniversitemiz bir merkez haline gelecek. Çevre illerden hasta hayvanlar getirilmek suretiyle tedavileri gerçekleştirilecek. Hayvan sağlığı ile ilgili en önemli sorun olan başka illere hayvanları götürme sorunu olmayacaktır. Bu proje 600 gün sonra faaliyete geçmesiyle birlikte üniversitemizin hizmet ağı genişlemiş olacak.” dedi.

Törene; Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, Rektör Murat Erman, Tarım ve Orman Müdürü Ergün Demirhan, Genel Sekreter Abdulkadir Işık, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Tekin Öztemiz ve öğretim üyeleri de katıldı.(İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir