• DOLAR 8.124
  • EURO 9.72
  • ALTIN 455.722
  • ...
Solhan aşireti aile büyüklerinin buluşması programı

Solhan ilçesinde Solağan Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği (SOLAĞAN-DER) Bingöl Solhan ilçesi Yüzenada’da bir program düzenledi.

Türkiye’nin birçok bölgesine yayılan aşiret mensuplarının çoğunluğu Bingöl ili başta olmak üzere Diyarbakır, Muş, Elazığ, Malatya illerinde ikamet ediyor.

Solhan ilçesi Yüzenada’da düzenlenen program yemek ikramının ardından gazeteci Nihat Kanat’ın sunumuyla başladı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda konuşan Solağan Derneği Kurucu Başkanı Mehmet Sönmez, yeni kurulan derneklerinin amacının;  Sılah-i Rahim, akrabalık bağlarının korunması, dağınık olan aile bireylerinin tanışması ve kaynaşmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Sönmez, "Toplanma sebebimiz yaklaşık 6 aydır devam eden dernek çalışmamızın, planlanan genel kurul öncesi siz değerli büyüklerimizin kıymetli fikir ve görüşleri neticesinde son şeklini vermek arzusundayız. Türkiye’nin hemen her yerinde yerleşik hayata entegre olmuş aşiret mensuplarımızı ve kültürel yapımızı canlı tutmak yeni nesiller arasında akrabalık hukukunu daima diri tutmak şiarıyla sosyal ve kültürel haklarımızı sivil toplum örgütlerimiz aracılığı ile korumaktır. Eğitim kültür sanat ve sosyal yardımlaşma anlayışı ile kardeşlik hukukumuzu koruma altına almakla beraber toplumsal kalkınmışlığa destek sağlamaktır." dedi. 

Akrabalık hak ve hukuku olarak adlandırabileceği ilişki biçimi birçok ayetle tavsiye edildiğini aktaran Sönmez, Allah'tan korkun ve akrabalık bağlarını kesmekten sakının! (Nisa Suresi / 4/I) ayetini hatırlatarak, "Akrabaya verilen sadakanın daha faziletli olduğu belirtti.

Toplumsal barış ve toplumsal huzur için ilahi uyarıları mutlak dikkate almak zorunda olduklarını ifade eden Sönmez, "Hem toplumsal sıkıntılardan, ayrılıklardan bahsedip şikayet edelim hem de bu sorunun çözümüne katlı sağlamayalım. Bu asla doğru ve tutarlı bir davranış değildir. Marifet soranı sormak, iyilik yapana iyilik yapmak değildir; marifet, cennete giden yolun bir selam ve tebessümle başlayıp ‘Bir kavmin efendisi, o kavme hizmet edendir.’ Şuuruyla hareket etmektir. Madem dostluk ve akrabalık ilişkilerinin iyi gitmediğinden şikayet ediyoruz, o zaman çözüme bir yerden başlamak zorundayız." diye konuştu.

Sönmez, "Dernek olarak başta Solağan aşireti olmak üzere yaşadığımız bu memlekette hayırlı faaliyetlerimizle örnek bir neslin yetişmesi için gayret edeceğimizi huzurunuzda belirtmek isterim. Buraya kadar gelip davetimize icabet ettiniz için siz değerli büyüklerimize teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Hayırlı niyetle çıktığımız bu yolda dualarınızı desteklerinizi her daim bekleriz." ifadelerini kullandı.

Programa, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, siyasi parti temsilcileri, Solhan aşireti kanaat önderleri, büyükleri ve davetliler katıldı.

Program, Molla Abdulkadir Oluk’un yaptığı duayla sona erdi.(İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir

Kategorinin Öne Çıkan Haberleri