• DOLAR 5,3025
  • EURO 5,9989
  • ALTIN 225,714
  • ...
"Camilerimiz çocuklarla şenlendi"

Türkiye genelinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan ve 2 ay sürecek olan yaz Kur'an Kursları 25 Haziran tarihinden itibaren kayıt almaya başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığının bu yıl "Camide çocuk sesi vatanımın neşesi" sloganıyla başlattığı yaz Kur'an kurslarına çocuklar yoğun ilgi gösterirken, Batman İl Müftüsü Turgut Erhan, camilerin çocuklarla şenlendiğini söyledi.

Bu kapsamda Tilmeç Mahallesi'ndeki Mehmet Emin Terece Camisini ziyaret eden Erhan, burada çocuklara Kur'an dersi vererek yakın ilgi gösterdi.

Batman'daki yaz Kur'an kursları ile ilgili bilgi veren Erhan, okulların tatile girmesiyle beraber kent merkezi, ilçe ve köylerin tamamında Kur'an kurslarının açıldığını belirtti.

'Camide çocuk sesi vatanımın neşesi'

Yaz Kur'an kurlarının 25 Haziranda başladığını ve 17 Ağustos'a kadar devam edeceğini belirten Erhan, "Diyanet İşleri Başkanlığımızın bu seneki sloganı 'Camide çocuk sesi vatanımın neşesi' Gördüğümüz gibi çocuklarımızla beraber camilerimiz ayrı bir şenlenmiş. Çocuklarımızın sesi birbirine karışmış durumda, her taraf cıvıl cıvıl. Gençlerimizin imanlı, ahlaklı ve geleceğe dönük maddi manevi değerlere bağlı yetiştirmek için hocalarımız yoğun bir çaba ve gayret sarf ediyorlar." dedi.

"Çocuklarımız camilerimizde hem öğrenip hem de eğleniyorlar"

Çocukların camilerde hem öğrenip hem de eğleneceklerini söyleyen Erhan, "Bizlerde Batman'da camilerde dahil olmak üzere toplamda bin 200 Kur'an kursu açtık. Çocuklarımızla hemhal oluyoruz. İnşallah çocuklarımız camilerimizde hem öğrenip hem de eğleniyorlar. Yaz Kur'an kurslarını da inşallah dolu dolu geçirmek için çaba sarf ediyoruz. Çocuklarımız hem okuyacak hem de Gençlik Spor İl Müdürlüğümüzün mekânlarından faydalanarak eğlenecekler." ifadelerini kullandı.

"Evlatlarımız cennet çiçeği gönül meyvesidir"

Çocuklarını camilere göndermeleri için velilere de seslenen Erhan şunları aktardı: "Anne babalar çocuklarının geleceği için çaba sarf etmelidirler. Bir anne babanın evladına verebileceği en büyük değer onu hem dünyevi hem de uhrevi anlamda yetiştirmesidir. Bu, anne ve babanın evladına karşı en büyük sorumluluğudur. Çocuklarımız bize birer emanettir. Evlatlarımız cennet çiçeği, gönül meyvesidir. Onları güzel yetiştirmek anne babanın sorumluluğudur. Anne babalar çocukların ellerinden tutarak en yakın kursa götürmelidirler."

"Çocuklarımıza bütün camilerimizin kapılarını açmamız gerekiyor"

Bu yılki temayı hatırlatan Erhan, "Bu vatanın sahipleri olacak evlatlarımıza güzel bir gelecek bırakmak için camilerimize neşe katan çocuklarımıza gönüllerimizi açtığımız gibi camilerimizin bütün kapılarını da açmamız gerekiyor. Camideki cemaatin çocuklara tahammül etmesi gerekiyor. Onların yapacağı çocuksu davranışları hoş görmesi gerekiyor. Çocuklardan çocuksu davranış beklenir. Bu açıdan özellikle büyüklerin çocuklara yönelik davranışlarını yumuşak tutmalarını, çocukların camilerdeki oyunlarını, koşturmaları ve seslerini anlayışla karşılamalarını istiyoruz. Çocuklara, kalpleri ve gönüller açtıkları gibi caminin saflarını da açmaları gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum." ifadelerini kullandı.  

Kur'an kursuna gelen çocuklarda okudukları Kur'an-ı Kerim ve öğrendikleri dini bilgilerden dolayı çok sevinçli olduklarını belirttiler. (Mehmet Sait Çelik -İLKHA)
 

Bu haberler de ilginizi çekebilir