'Kur'an-ı Kerim'i mukabele ile insanın merkezine almamız lazım'

'Kur'an-ı Kerim'i mukabele ile insanın merkezine almamız lazım'

Ramazan ayının gelmesiyle Van'da da bütün camilerde halkın akın etmesiyle mukabele adı verilen, Kur'an-ı Kerim'i karşılıklı okuma sünneti yaşanıyor.

Yapılan mukabeleler hakkında bilgi veren Van İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği (VİMDER) Başkanı ve Hazreti Ömer Camii İmam Hatibi Mehmet Emin Akan, Peygamberimizin önemli sünnetlerinden olan mukabelelere halkın katılması çağrısında bulundu.

İslam âleminin mübarek Ramazan ayını tebrik eden Akan, "Bu Ramazan-ı Şerif'in İslam âlemine, ülkemize ve bütün insanlığa kurtuluş vesilesi olmasını temenni ediyorum. Özellikle ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması sebebiyle çıkan gösterilerde, işlediği katliamla gündeme gelen siyonist işgal şebekesine lanet olsun. Yeryüzündeki ezilen, mustazaf, yıpranan, zulüm altında olan ümmetin kurtuluşuna vesile olmasını, birlik ve beraberliğimizin pekişmesini, bizlere güzellikler katmasını, ihlas ve samimiyetle bu Ramazan'da kendi muhasebemizi güzel bir şekilde yapabilmeyi diliyorum." dedi.

Mukabele sünneti hakkında bilgi veren Akan, "Teravihleri burada hatimle kılıyoruz. Akabinde hem öğle, hem de ikindi namazında, namazı müteakiben burada mukabele okunuyor. Allah, Peygamberine risaleti gönderince Cebrail'i de ona öğretmen olarak gönderdi. Hazreti Cebrail, Peygamber Efendimiz ile beraber mukabele yaptı. Yani Kur'an'ı karşılıklı okudular. İşte mukabele geleneği oradan gelmektedir. Ümmetin bilinçli bir şekilde bunu değerlendirmesi lazım. Kur'an'ı güzel bir şekilde hatim etmesi lazım ama mümkün derecede okuduğumuz Kur'an'ın da anlamını, mahiyetini kalbimize nakşetmek lazım, hem de bununla amel edip uygulamak lazımdır. Bu şekilde Ramazan'ı değerlendirmek gerekir." şeklinde konuştu.

"Ramazan'ı ihlas ve samimiyetle güzel bir şekilde değerlendirmek lazım"

Ramazan ayında Kur'an-ı Kerim'i anlayarak okumanın öneminden de bahseden Akan, "Mukabeleyi dinleme, takip etme hususuna riayet ediliyor. Ancak şunu bilmek lazım; Ramazan'ı ihlas ve samimiyetle güzel bir şekilde değerlendirmek lazımdır. Ramazan'ın muhasebesini güzel bir şekilde yapmak lazımdır. Ramazan'da kendimizi muhasebeye çekmemiz, kardeşlerimize, kimsesizlere yakınlaşmamız nasıl olmadır? Önce onun bilincine varıp, o şekilde hareket etmemiz lazımdır." diye konuştu.

"Yekvücut halinde olmamız gerekiyor"

Van'da mukabele halkalarına katılımın iyi olduğuna dikkat çeken Akan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Tabi daha da güzel olması gerekiyor. Halkımız mutlaka mukabele saatlerinde mukabeleye katılsınlar. Mukabele niçin okunuyor? Kur'an niçin okunuyor? Kur'an'ın gönderiliş amacı nedir? Bunu hocalarımızdan öğrensinler. Kur'an insan merkezlidir. Bizim bağlı olduğumuz din de insan merkezlidir. Kur'an bütün insanlık için, doğumundan, ölümüne kadar bütün her konuda hassasiyetle insandan bahsetmektedir. Kendi hayat şartlarımızı, tarzlarımızı Kur'an ile özdeşleştirmemiz lazımdır. Kur'an ile amel edip, hayatımızı sürdürmemiz lazımdır. Bu gün yeryüzünde özellikle Ortadoğu'da Müslümanlar üzerinde işlenen çirkin hareketleri biz görüyoruz. Bu batılı insanlar İslam'ın karşıtı olan devletler tarafından yapılıyor. Buna sebep olanlar Müslümanların başında olan ve batılı insanları kendilerine dost edinenlerdir. Bu kişilere karşı tavrımızın net ve açık olması lazım, cehalet içinde yüzüp ben Müslümanım diyenlere karşı tavrımızın net olması lazım. Ümmet bilincine sahip olmamız lazım. Yekvücut halinde olmamız gerekiyor. Çünkü bunu Kur'an-ı Kerim bizden istiyor. Bu Ramazan ayını dua ile sabır ile kardeşlerimize evimizi açarak gönlümüzü açarak geçirmemiz gerekiyor.(Yunus Tuğrul-İLKHA) 

'Ramazan'dan gereği gibi istifade edemedik'

'Ramazan'dan gereği gibi istifade edemedik'
 

En Çok Okunanlar