• DOLAR 6.87
  • EURO 7.726
  • ALTIN 391.97
  • ...

Önceki gün Yenikapı meydanında kılınan yatsı ve teravih namazı bazılarına abartılı veya garip gelebilir.

Söylediğimiz gibi, siyasetin yoğun olduğu bu günlerde ve siyasilerin de iştirak ettiği bu meydan namazı bazılarını şaşırtabilir.

Fakat elhamdüllilah gerek bu namaza iştirak edenler gerek medyada görenler için muhteşem bir coşku, huzur ve mutluluk vesilesi olmuştur.

 

Aslında bütün bayram namazları meydanlarda kılınmalıdır, doğru olan budur.

Bilindiği üzere Müslümanlar Medine’ye hicretten sonra bayram yapmaya ve bayram namazı kılmaya başlamışlardır.

Ve Peygamber Aleyhisselam hiçbir bayram namazını Mescid-i Nebevi’de kılmamış, açık alanda kılmıştır.

Hem de; “Şu benim mescidimde kılınan bir namaz başka yerlerde kılınan bin namazdan daha faziletlidir” buyurduğu o mescidini bırakmış ve bütün bayram namazlarını açık alanda kılmıştır.

Sadece İbn Mace’de rivayet edilen bir haberde çamurlu ve elverişsiz bir günde bayram namazının Mescid-i Nebevi’de kılındığına dair bir rivayet vardır ve üstelik bu rivayet de zayıf kabul edilmiştir.

Rasûlullah’ın (s.a.v) halalarından Atiyye validemizden gelen bir rivayette; Bayram günü Peygamber Aleyhisselam hepimizin bayram namazı için namazgâha çıkmasını emretti, içimizde durumu namaz kılmaya müsait olmayan (hayız vs.) bulunduğunu söylediğimizde onların da gelmesini ve en arka safta durarak tekbirlere iştirak etmelerini, Müslümanların davetine şahitlik etmelerini buyurdu.

Merak edenler kaynaklara müracaat ederek bunu çok rahat görebilirler.

 

“Yeryüzü bana mescid kılındı” diyen bir Peygamber’in ümmeti olarak bunu bizzat gösterme konusunda yeteri kadar geç kalınmıştır. Artık şu Yenikapı meydanında ifa edilen yatsı ve teravih namazı bunun için bir başlangıç olsun, bunun geri dönüşü olmasın.

Özellikle bayram namazları mutlaka şehirlerin meydanlarında, stadyumlarda kılınmalıdır.

Diyanet bu meseleyi hayata geçirmekte öncülük etmeli, en uygun merkezlerden başlamalıdır.

Göreceksiniz bayramın tadı da bir başka olacaktır o zaman. Bir şehrin kadınıyla erkeğiyle, çocuklarıyla birlikte bir meydanda namaz için toplandığını tahayyül edebiliyor musunuz? Oluşacak sinerjiyi, feyiz ve bereketi ve İslami coşkuyu şimdiden tahayyül etmeye çalışın.

Biliyoruz buna şiddetle karşı çıkanlar da olacak. Bırakın herkes kendi üzerine düşeni yapsın.

Rabbimizden dileğimiz her bayramı bir öncekinden daha güzel, daha huzurlu, daha feyizli ve bereketli geçirmemizi bizlere lütfeylesin. Mübarek olsun bayramınız.