• DOLAR 6.697
  • EURO 7.497
  • ALTIN 371.864
  • ...

Önemli, geniş ve uzun zamanlarınızda ne yaptığınızı sormuyorum. Genel anlamda ne işle meşgul olduğunuzu, mesleğinizi, uğraşınızı da sormuyorum.

Şu andan sonra bu konuda size tavsiye imkanımız yoktur, kararınızı vermişsiniz, uğraş alanınızı seçmişsinizdir.

Küçük ve parça parça olan zaman dilimlerinizi soruyorum. Mesela işe veya okula gitmek için evinizden çıkıp bineceğiniz araca kadar olan beş on dakikada ne yapıyorsunuz? Bindiğiniz araçla iş yerine kadar vaktinizi nasıl geçiriyorsunuz?

Dışarıda olduğu gibi evde, okulda ve iş yerinizde de buna benzer küçük zaman parçacıklarınız vardır. Ne yapıyorsunuz?

Unutmayınız ki eğer bu küçük bölümleri değerlendiremiyorsanız büyük bölümleri de değerlendiremezsiniz.

Hele bir otobüs durağına varayım, hele bir otobüse bineyim hele bir varacağım yere varayım ne yapacaksam o zaman yaparım diyorsanız kaybetmişsinizdir.

Belki diyeceksiniz ki cep telefonumu açıp bir şeyler yapıyorum diyebilirsiniz. Ama yaptığınız, izlediğiniz şeyin durumuna bağlıdır bir şey yapıp yapmadığınız.

Sözü uzatmayalım. Evinizden aracınıza varıncaya kadar yüzlerce defa tevbe ve istiğfarda bulunabilirsiniz, yüzlerce defa salât ve selam okuyabilirsiniz, yine yüzlerce defa kelimeyi tevhid okuyabilirsiniz.

Bu söylediklerimi en aciz ve yeteneksiz bir Müslüman bile yerine getirebilir öyle değil mi? Biraz daha kabiliyetliyseniz, Kur’an’dan bazı ezberleriniz varsa onları tekrar edip sağlamlaştırabilirsiniz.

Neler yapılmaz ki o küçük gördüğümüz zaman parçacıklarında, yeter ki isteyelim.

Eğer bize “Yemeğe beş dakika var, ezana henüz on dakika var, otobüsün gelmesine beş dakika var...” denilmişse bunu bir fırsat bilmeli ve değerlendirmeliyiz.

Unutmayınız ki eğer bir ses size; “Hele bir otobüs gelsin, hele varacağın yere bir var, hele bir yemeğini ye, ne yapacaksan ondan sonra yaparsın...” diyorsa o ses şeytanın sesidir.

Bu küçük zaman dilimleri sadece zikir ve dua okumak için değil, okuyarak değerlendirmeye müsaitse o şekilde değerlendirmeliyiz.

Göreceksiniz asıl o zaman büyük vakitlerimizi de en verimli bir şekilde değerlendireceğiz.

Servis araçlarında her sabah, her akşam ortalama birer saatini geçirenler, bu konuyu ciddi anlamda düşünün. Şu ana kadar kaybettiklerinizi kaybettiniz. Hiç olmazsa bu günden sonra bir şeyler yapmaya çalışın.