Aralık ayı cari açık rakamları

2015 yılı zor bir yıldı. 15 Temmuz darbesi belki doruk olarak kabul edilebilir. Suriye'deki fiili savaş hali devam ediyor. Birçok ekonomik ve siyasi saldırılar...

Tüm olumsuzluklara rağmen cari açık rakamlarının olumlu çıkması aşağıya doğru bir seyir izleyen Dolar ve Euroyu daha da aşağı çekti. Bu iniş devam eder mi?

Önümüzde referandum var ve bu piyasaları biraz sıkacaktır. Bu yukarı yönde bir seyir demektir. yalnız bu yükselişin dolarda çıkılan maksimum nokta olan 3.900 seviyelerine çıkacağını zannetmiyorum. Tabii ki süpriz bir durum yaşanmazsa.

FED açıklama yapacak. Açıklama yapılıncaya kadar bir miktar gerilme olacaktır. Açıklamadan sonra bir rahatlama yaşanır.

Ocak ve Şubat aylarında başta inşaat sektörü olmak üzere kimi sektördeki durağanlık piyasalara olumsuz yansır. Mart ile beraber inşaat ve benzeri sektörlerin hareketlenmesi ile piyasalar da hareketlenecektir.

Artı ve eksi değerler bir denge oluşturacağından döviz kurunda aşırı bir hareketlenme düşünmek yanlıştır. Ancak altın için aynı şeyi söylemek yanlıştır. Altın dövize karşı pozitif bir ayrışma gösterebilir.

Tüm olumsuzluklarla beraber aralık ayı cari açığının düşük çıkması piyasaya az da olsa olumlu yansıdı. Her ne kadar 2015 Aralık ayı cari açık değerlerinde daha yüksek bir rakam çıktıysa da tüm olumsuzluklara karşı böyle bir rakamın elde edilmesinin, güçlü bir irade ve direncin eseri olduğu söylenebilir.

Referandumda "evet" çıkmasıyla birlikte 2017'nin 2016'dan daha iyi bir yıl olacağını söyleyebiliriz. İnşaallah böyle olur. Allah, her alanda mazlum ve müstadafların yüzünü güldürsün.

Bu kadar izahtan sonra şimdi açıklanan cari denge rakamlarını verelim.

Geçen yıl aralık ayında cari işlemler açığı 2015'in aynı ayına göre 784 milyon dolar azalarak 4 milyar 268 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylece 2016 yılı cari işlemler açığı 32 milyar 605 milyon dolar oldu.

Cari işlemler dengesinin aralık ayında 4.63 milyar dolar açık vermesi, 2016 yılını ise 33.2 milyar dolar civarında açık ile kapanması bekleniyordu.  Kasım ayı cari açığı 2.24 milyar dolara revize edildi.

Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre cari denge Kasım ayında 2.24 milyar dolar, 2015 yılının tamamında ise 32.12 milyar dolar açık vermişti. Aralıkta ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığı 2015 yılının aynı ayına göre 834 milyon dolar azalarak 4 milyar 213 milyon dolara düşerken, hizmetler dengesi fazlası 23 milyon dolar artarak 624 milyon dolar oldu.

Parasal olmayan altın kaleminde, 2015'in aralık ayında 292 milyon dolar tutarında gerçekleşen net ithalat, geçen yılın aralık ayında 1 milyar 264 milyon dolara yükseldi. Hizmetler dengesi altında seyahat gelirleri 2015 yılının aynı ayına göre 186 milyon dolar azalarak 972 milyon dolara, seyahat giderleri de 196 milyon dolar azalarak 272 milyon dolara geriledi.

Birincil gelir dengesi açığı, 2015 Aralık ayına göre 87 milyon dolar artarak 933 milyon dolara yükseldi. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, 60 milyon dolar artarak 863 milyon dolar oldu.

Görüş ve Önerileriniz için...


Yorumlar Yükleniyor..