• DOLAR 16.671
  • EURO 17.551
  • ALTIN 976.67
  • ...
Yarıyıl tatilini fırsata çevirme çağrısı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonuna (Kamu-Sen) bağlı Türkiye Diyanet ve Vakıf Hizmetleri Kolu Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Diyanet Vakıf-Sen) Genel Başkanı Nuri Ünal, bugün itibari ile başlayan eğitim-öğretim yarı yıl tatili ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ünlü, “Geleceğimizin teminatı değerli öğrencilerimiz, kıymetli anne-babalar; çocuklarımız, evlatlarımız için 22 Ocak 2021 Cuma günü itibari ile 24 günlük bir tatil dönemi başladı. Bu tatil sürecini en verimli şekilde değerlendirmek adına hem siz değerli velilere hem de öğrencilerimize önemli sorumluluklar düşüyor. Pandemi dönemi nedeni ile yüz yüze eğitimin gerçekleşmediği şu günlerde evlatlarımıza kazandırmamız gereken en önemli konuların arasında dini, ahlaki, manevi eğitimler gelir. Kısıtlamaların sürdüğü bir ortamda evlatlarımız hem derslerini çalışmaya devam etsinler hem eğlensin ve dinlensinler fakat bu arada da dini eğitim – öğretimlerinden de geri kalmasınlar. Denilebilir ki bunu nasıl sağlayacağız.” dedi.

Kur’an-ı Kerimi evlatlarına öğretmek, okutmak her Müslüman anne-babanın vazifesidir”

Diyanet İşleri Başkanlığının çocuklara yönelik yayınlarına tüm kitapevleri, kırtasiye, çoğu marketlerden veya sosyal medya hesaplarından erişilebileceğini belirten Ünal, “Bu yayınların bir çoğu internet ortamında da mevcut. Ayrıca imkanı olmayan bu türden yayınlara ulaşmakta zorluk çeken tüm vatandaşlarımız gerek müftülüklerimize gerek ise en yakınındaki Diyanet yayınevleri ile ilgili kurum- kuruluşlara müracaat ettiklerinde bu imkanlar kendilerine sağlanacaktır. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerimi evlatlarına öğretmek, okutmak her Müslüman anne-babanın vazifesidir. Ülkemizin geleceği olan kıymetli öğrencilerimize, namaz nedir, nasıl kılınır, dua nedir, oruç nedir, Peygamberimiz kimdir, İslam dininin temel anlayışı ve güzel ahlakı nedir gibi bilgiler ile donatmalıyız. Eğitim müfredatımızın yanında bu alanda da evlatlarımızı yetiştirmeliyiz.” ifadelerine yer verdi.

“Ağaç yaş iken eğilir atasözünü unutmayalım”

Açıklamanın devamında Ünal, şu şekilde tavsiyelerde bulundu:

“Evlerimizde bulunduğumuz süre zarfında gerek kitaptan gerek ise internet, televizyon vasıtasıyla çocuklarımıza dinimizi öğretelim, onların sorularına cevap verelim. Bilemediğimiz yerlerde din görevlilerimizden, en yakınınızdaki cami görevlimizden bilgi talep edebilirsiniz. Bundan çekinmeyin, İslam’ı çocuklarımıza öğretmek güzeldir. Gözümüzden esirgediğimiz kıymetlilerimizi manevi duygular ile de büyütürsek faydasını hem sizler hem de onlar gelecek yıllarda görecektir. Ağaç yaş iken eğilir atasözünü unutmayalım. Şiddet olayları bu kadar artmışken, sokaklarda olaylar bu kadar artmışken, gelin evlatlarımıza hep birlikte yüce dinimiz İslam’ı, Kur’an-ı öğreterek geleceklerini kurtaralım. Anne babaya saygıyı, okulda öğretmenine saygıyı, komşuya saygıyı, çevreye ve bütün canlılara saygıyı, insana sevgiyi emreden dinimizi çocuklarımıza aşılamalıyız. Tavsiyemiz şudur; günün belirli saatlerinde evlatlarımıza İslam’ın emir ve yasaklarını, sevgili peygamberimiz Hazreti Muhammed’in (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) güzel ahlakını ve faydalı bilgileri aktaralım. Öğrensinler. Bu programlar için Diyanet İşleri Başkanlığımızın yayınlarını takip edebiliriz.”

Karne alan çocuklara başarılar dileyen Ünal, güzel bir tatil dönemi olmasını temenni etti. Ünal, inşallah ikinci yarıyıl salgından kurtularak yüz yüze eğitimin başladığı bir zaman dilimi olması temennisinde bulundu. (İLKHA) Bu haberler de ilginizi çekebilir