• DOLAR 6.863
  • EURO 7.774
  • ALTIN 396.959
  • ...
Filistin diasporasından 'Batı Yaka' çıkışı!

BEYRUT 

Merkezi Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bulunan Filistin Diasporası Halk Konferansı, düzenlediği online konferansla işgal çetesinin Batı Yaka'yı ilhak planına karşı başlattığı kampanyayı duyurdu.

Etkinlikte konuşan Filistin Diasporası Halk Konferansı Genel Sekreteri Hişam Ebu Mahfuz, "İsrail Filistin toprakları üzerindeki kontrolünün derinleştirmek için dünyanın koronavirüsle meşgul olduğu bu dönemi kullanmaya çalışıyor." dedi.

Ebu Mahfuz, işgal çetesinin yasadışı Yahudi yerleşim birimlerini ve Batı Yaka'daki Ürdün Vadisi'ni kanun çıkararak ilhak etmeye çalıştığını belirterek, başlattıkları kampanyayla Siyonist yayılmacılığa karşı Batı Yaka'yı savunmayı amaçladıklarına dikkati çekti.

İşgal çetesinin ilhak planına karşı çıkılması için Filistinlilere, Araplara ve İslam alemine çağrıda bulunan Ebu Mahfuz, işgalin sonlandırılarak Filistinli mültecilere dönüş hakkı tanınmasını istedi.

Konferansa Batı Yaka'dan katılan Necah Ulusal Üniversitesi'nden siyaset bilimi profesörü Abdülsettar Kasım, Filistin Kurtuluş Örgütünün tüm Filistinli grupları kapsayacak yeni bir birlik oluşturması gerektiğini vurguladı.

Ürdün Milletvekili Suud Ebu Mahfuz ise işgal çetesinin Ürdün Vadisi'ni ilhak planına ilişkin, "Ürdün'ün bu konudaki tavrı gayet net. Ürdün'ün İsrail'e ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeyde baskı yapma imkanı var." şeklinde konuştu.

İşgal çetesinin Batı Yaka'yı ilhak planı

Trump'ın Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Yaka'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve sözde Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.

İşgal çetesi ve ABD'li yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış planının ardından söz konusu bölgelerin ilhakı için Batı Yaka'da haritalandırma sürecine başlamıştı.

Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'ın imzaladığı koalisyon anlaşmasına göre, Netanyahu  1 Temmuz'dan itibaren Batı Yaka'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin ilhakını kabine veya meclisin onayına sunabilecek.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir