• DOLAR 5.811
  • EURO 6.429
  • ALTIN 272.9
  • ...
Pence'ten Maduro'yu destekleyen ülkelere tehdit: Dünyadan izole ederiz
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Mike Pence, Lima Grubu toplantısında yaptığı konuşmada Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'yu destekleyen ülkeleri dünyadan izole etmekle tehdit etti.

Venezuela'daki krize, sözde çözüm bulmak amacıyla kurulan Lima Grubu'nun Kolombiya'nın başkenti Bogota'da düzenlenen toplantısında söz alan Pence, Maduro'nun görevi bırakması için her ihtimalin masada olduğunu belirtti. Ekonomik ve diplomatik baskıların barışçıl bir geçişe imkan vermesini umduğunu belirten ABD Başkan Yardımcısı, Maduro'ya destek veren ülkelerin dünya arenasından izole edileceğini söyledi.

Kendini 'geçici devlet başkanı' ilan eden Meclis Başkanı Guiado'ya ABD Başkanı Trump'ın desteğini ileten Pence, Maduro'nun yakın çevresine ek yaptırımlar getireceklerini de duyurdu: "İnsanı yardımları engelleyenler cezasız kalmayacak".

Pence, Lima Grubu ülkelerinden Venezuela petrol şirketinin (PDVSA) varlıklarını dondurmalarını istedi ve bölge müttefiklerine 56 milyon dolar ek yardımda bulunacaklarını duyurdu.

BREZİLYA: VENEZUELA'YI İŞGAL İÇİN ABD'NİN TOPRAKLARIMIZIN KULLANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Lima Grubu üyelerinden Brezilya'nın Başkan Yardımcısı Hamilton Mourao ise ülkesinin ABD'nin Venezuela'ya olası askeri müdahalesi durumunda hiçbir şartta topraklarının kullanılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Mourao, komşu Venezuela ile olası bir çatışmayı önlemek için elinden geleni yapacağını da sözlerine ekledi.

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir