• DOLAR 6.859
  • EURO 7.839
  • ALTIN 398.422
  • ...

Kur'an Nesli Platformu'nun düzenlemiş olduğu Kur'an Pınarı sınavı, Kur'ani mesajın yeniden anlaşılması ve hayata tatbiki açısından bir adım olması yönüyle çok değerlidir. Bu hayırlı hizmetlerini uzun yıllardan beri yapmaktadırlar. Yapılan bu çalışmalar, zamanımızın karanlık zihniyetlerine karşılık tevhidi bir mücadelenin en berrak sesi olarak yankılanmaktadır.

Bu sınavın ülkenin her tarafında yapılması için, Platforma üye tüm STK'lar ve Kur'an aşığı insanların büyük bir gayret gösterdiğini görmek umut vericidir. Kur'an'ın anlaşılması ve yeniden hayatımızın merkezine yerleşmesi anlamında bir yaklaşım olan bu sınavların hemen her ilde, ilçede ve köylere varıncaya kadar yaygınlaştırılması büyük önem arz etmektedir. Hele çocukların ve gençlerin bu sınava rağbet etmiş olduğunu duymak ise kelimenin tam anlamıyla harika bir gelişmedir.

Ülkemizin birçok yerinde insanımızın bu sınava iştirak etmesi, sınava yönelik hazırlık yapması, Kur'an okuması ve anlamı üzerinde araştırmalara başlaması gelecek adına ümitvar olmamızı sağlamaktadır. Dünyevileşme ve sekülerleşme salgınının insanımızı abluka altına almış olduğu bu karanlık çağda, bu derece heyecanlanmamıza vesile olan çalışmaların yapılıyor olması, neslimizin yeniden ihyası noktasında doğru adımların atılmakta olması muhteşemdir.

Ama bu tür sınavların daha da yaygınlaştırılması ve toplumun tüm kesimlerine ulaştırılması daha büyük bir önem arz etmektedir. Özellikle yeni kuşağın maruz kaldığı kültürel, sosyal ve medyadan kaynaklı saldırı ve zihin iğdiş edici projeler karşısında, manevi olarak donanmalarını sağlayan bu tür ulvi çalışmaları zaman kaybetmeksizin ülkenin en ücra köşesine kadar taşımak gerekmektedir.

Yine, Kur'an Nesli Platformu, Ağustos ayında çocuklara yönelik yapmış olduğu 'Namaz Etkinlikleri' ile de büyük bir beğeni toplamış, binlerce çocuğun namaza ilk adım olarak başlamalarına vesile olmuştur. İmandan sonra en büyük hakikatin namaz olduğu bilinciyle, çocukların namaza başlamaları, namaz ile ilgili sure ve duaları öğrenmeleri ve bir ömür boyu namazın, hayatın en asli unsuru olarak kalmasını sağlaması platformun en önemli hedefi olarak görülüyor.

Namaz bilincinin yeni kuşaklara aşılanması yönünde atılan bu hayırlı adımlar, Peygamber Efendimizin üzerinde ısrarla durduğu ve terk edilmezliği noktasında tavsiyede bulunduğu namazın, her müminin en önemli ibadeti/işi olduğu anlayışının topluma yeniden hâkim olmasının, Platformun öncelikleri arasında bulunması çok önemlidir.

Hele Kur'an Nesli Platformu’nun 'Namaz Çalıştayı' düzenlemiş olması bu işi ne kadar da önemsediğini göstermektedir. 'Hayat Namazla Güzeldir' hedefiyle Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilen bu çalışma büyük bir heyecana vesile olmuştur. Bu Çalıştay ile şu durum net olarak ortaya çıktı ki, yıllardır toplumun asli meseleleri görmezden gelinmiş ve üzerinde ehil olan uzmanların konuşmaları hep yok sayılmıştır.

Oysa bu 'Çalıştaylar'ın İlahiyatlar, Üniversiteler ve Medreselerin ana gündem maddesi olması gerekmektedir. İnancımız, en asli değerimizdir. İnancımızın en bariz göstergesi ise namazdır. Namazın her daim konuşulması, yeni nesle namaz kılma bilincinin aktarılması, günde beş defa kılınması farz olan bu ibadet ile ilgili her ay bir çalıştay yapılması bu saydığımız kurumların sorumluluğundadır. Bu sorumluluk yerine getirmekle ortadan kalkar.

Kur'an Nesli Platformu hayırlı bir başlangıç yaparak yolu açmış oldu. Dileriz ki, sorumluluk sahibi kurumlar bu hayırlı işte birbirleriyle yarışırlar.

 

Yazarın Diğer Yazıları