• DOLAR 28.922
  • EURO 31.485
  • ALTIN 1923.55
  • ...
Yemen'deki Ensarullah, Suudi'deki müzakerelerini tamamladı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Ensarullah'tan bir heyet, Suudi Arabistan temsilcileriyle Yemen'deki çatışmanın çözümüne yönelik beş günlük müzakere turunu tamamlayarak Riyad'dan ayrıldı.

Al-Masirah TV kanalının haberine göre müzakerelere katılan hareketin üyeleri, Ensarullah yetkilileri  ile Suudi yetkililer arasında aracı görevi gören Umman'dan bir heyet eşliğinde Sana'ya geldi.

Reuters kaynaklarına göre taraflar, yabancı güçlerin Yemen'den çekilmesi ve Ensarullah tarafından kontrol edilen bölgede yaşayan halkın durumuna ilişkin konularda "belirli ilerleme" kaydetti.

Öte yandan yakın bir zamanda Ensarullah temsilcileri ile Suudi yetkililerin ek istişareler için başka bir toplantı düzenleyeceği belirtildi.

Ensarullah heyeti, Yemen'de kapsamlı bir siyasi çözüm olasılığını görüşmek üzere geçtiğimiz perşembe günü Riyad'a geldi. Heyete hareketin resmi temsilcisi Muhammed Abdel Salam başkanlık etti. Müzakerelerin, mahkumların serbest bırakılması ve Sana havaalanının restorasyonu da dahil olmak üzere birçok insani konuyu içerdiği kaydedildi.

Yemen'de Suudi destekli rejim güçleri ile Ensarullah hareketi arasındaki çatışma Ağustos 2014'ten bu yana devam ediyor. Mart 2015'te Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun ülkeye saldırmasıyla çatışmalar zirveye ulaştı.

Nisan 2022'nin başında çatışmanın tarafları ateşkes üzerinde anlaşmaya vardı ancak ateşkes aynı yılın 2 Ekim'inde sona erdi. (İLKHA)Bu haberler de ilginizi çekebilir