• DOLAR 32.832
  • EURO 35.245
  • ALTIN 2448.942
  • ...
İstanbul'da binler Filistin için yürüdü
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Fatih Camii önünden başlayıp Edirnekapı'da sona eren yürüyüşün ardından bir konuşma gerçekleştiren İHH Genel Başkanı Av. Bülent Yıldırım, "Daha gemileri aldığımız andan itibaren İsrail medyası, 'filoya 100'e yakın ülkeden aktivist katılacak, bu israil için büyük felaket' dediler." diye konuştu.

İşgal rejimi aleyhine, Filistin lehine atılan sloganlar ve yakılan meşalelerle Edirnekapı'da sona eren yürüyüş sonrasında gerçekleştirilen program, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Burada katılımcılara hitap eden İHH Genel Başkanı Av. Bülent Yıldırım, "7 Ekim'den bu yana yanlışa dur demek için elimizden geleni yapıyoruz. Meydanları doldurduk. Avrupa ve Amerika halklarına çağrı yaptık. Dinleri ayrı, ırkları ayrı insanlarla bir araya geldik. Buradan İncirlik'e konvoy düzenledik. İlk defa bir NATO ülkesinde yüz binler harekete geçti. Amacımıza ulaştık. İncirlik üssünün adı değişti ve Ana Jet Üs Komutanlığı oldu. Amerika orada etkisiz hale geldi. Eskisi kadar istihbarat alamıyorlar artık. İki hafta önce alınan bu karar çok sessiz karşılandı ama bu çok önemli." dedi.

"En az 20 geminin Refah'tan geçirilmesinin onayını aldık"

Özgürlük Filosu ile ilgili de konuşan Yıldırım, "Bazıları bize diyor ki, gemileri aldınız ne oldu? Üç tane hedefimiz vardı. Biri Refah'tan yardımların girmesini sağlamak. Müjdeyi veriyorum. En az 20 geminin İHH tarafından Refah Kapısı'ndan geçirilmesinin onayını aldık. İlk gemimiz de iki üç gün içerisinde kalkacak Ariş'e gidecek ve Refah Kapısı'ndan içeri girecek. İkincisi Gazze Limanı'na gitmek ve en önemlisi de ateşkesi sağlamak. Eğer bu gemiler Akdeniz'de olsa Gazze konusu bir numaralı konu olacak ve bütün uluslararası diplomasi çarkı ateşkes için harekete geçecek. Daha gemileri aldığımız andan itibaren israil medyası, 'filoya 100'e yakın ülkeden aktivist katılacak. Bu İsrail için büyük felaket' dediler. Evet bu sizin için felaket, gemilerimiz gelecek." şeklinde konuştu.

"İlk gemimiz yola çıktı"

İşgal rejimi, Amerika ve İngiltere'nin baskıları sonucu filodaki iki gemiden Gine Bissau'nun bayraklarını aldığını hatırltan Yıldırım, "Size müjdeyi vereyim, ilk gemimiz yola çıktı. Norveç'teki gemimiz şu anda denizde. Birkaç gün sonra Almanya'da olacak inşallah. Diğer gemiler de onlara katılacak. Güney Afrika Cumhurbaşkanı gemilere destek açıklaması yaptı. Birleşmiş Milletler de gemilerin korunması gerektiği yönünde açıklama yaptı." dedi.

"Azerbaycan israile yakıt akışını durdurmalı"

İşgal rejimi ile ticaretin bitirilmesinin çok önemli bir adım olduğunu belirten Yıldırım, "İsrail medyası, Bakü Ceyhan Boru Hattı'ndan yakıt akışının kesilmediğini söylüyor. Buradan kardeş ülke Azerbaycan'a çağrıda bulunuyorum. İsraile giden yakıt akışını durdurun. O yakıt, çocukların ölümüne sebep oluyorsa, Azerbaycan’ın bir saniye bile durması mümkün değil." diye konuştu.

"Gazze'ye gıda ve ihtiyaç malzemeleri götüreceğiz"

Gazze'de ateşkes sağlanmasını istediklerini söyleyen Fransız Hukuk Profesörü Frank Romano ise şu ifadeleri kullandı:

"Netanyahu ile ilgili suç duyurusunda bulundum. Bu hukuki süreci neredeyse 3 yıl önce başlatmamıza rağmen uluslararası ceza mahkemeleri hiçbir şey yapmadı. Amerika ve Fransa vatandaşıyım. Maalesef benim vatandaşı olduğum devletler soykırımı desteklemek için İsrail'e silah gönderiyor. Hükümetlerimiz soykırımı durdurmak için hala hiçbir şey yapmıyor. Biz sivil bir inisayif olarak İHH ile beraber Gazze'ye gıda ve ihtiyaç malzemeleri götüreceğiz." (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir