• DOLAR 28.922
  • EURO 31.485
  • ALTIN 1923.55
  • ...
Bakan Özer: İstanbul'da mesleki eğitimi ayağa kaldırırsak Türkiye'de de ayağa kaldırırız
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Sirkeci’nin simge binalarından olan ve yapımı 1907’de tamamlanan Liman Hanı, İstanbul Ticaret Odası öncülüğünde restore edilerek kütüphane, okuma salonu, İTO Stratejik Araştırma Merkezi, kitapçı gibi farklı kültürel çalışmaların yapılacağı bir bina olarak yeniden hizmete açıldı.

Yenileme çalışmalarının tamamlanması sonrasında kültürel çalışmalara ev sahipliği yapmak için yeniden hizmete sunulan Liman Hanı açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "İstanbul Ticaret Odası, İstanbul'da mesleki eğitimde en büyük paydaşımız. İstanbul'da mesleki eğitimi ayağa kaldırırsak Türkiye'de de ayağa kaldırırız. İstanbul'da güzel uygulamaları yaygınlaştırabilirsek bu yaygınlaşan eğitimler Türkiye'nin her yerinde çok kolaylıkla yapılabilir. Bu niyetle yaklaşık 3 yıl önce mesleki eğitimin güçlendirilmesi için birlikte yola çıktık ve çok başarılı işlere imza attık. O gün bir araya geldiğimizde bugün düşünemediğimiz bir sürü açılımlara vesile olan bir işbirliği başlattık. Mesleki eğitim ile ilgili de çok güzel projeler hayata geçti." dedi.

Özer, "Eğitim ve kültürle ilişkili olarak kütüphanelerin yaygınlaşması, kitaplara kolaylıkla erişilebilir olması bir ülkenin gelişmişliğinin en önemli göstergelerinden birisidir. Biz ne kadar gençlerimizi, araştırmacılarımızı özellikle nadide eserlere, eski eserlere ve tematik kütüphanelere erişimlerini kolaylaştırabilirsek çok önemli araştırmaları, bilimsel çalışmaları yapmalarını kolaylaştırmış oluruz. Yıllardan beri özellikle İstanbul odaklı kültür ve sanat çalışmalarını imrenerek takip ettiğim İstanbul Ticaret Odası'nın bugün böylesine nadir eserlerin sergilendiği bir kütüphane, yanında çalışma merkezi, stratejik araştırma merkezi gibi alanların olduğu tümleşik bir yapının açılışında olmaktan mutluluk duyuyorum. Sayın başkana ve ekibine çok teşekkür ediyorum." diye konuştu. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir