• DOLAR 16.823
  • EURO 17.585
  • ALTIN 976.43
  • ...
Kamuoyunun Talebi: DENETİMLER ARTMALI
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Nizamettin Aşkın

Salgın süreci ile başlayan ve özellikle son bir yıl içerisinde yüzde 100'den fazla artan gıda fiyatları halkı ciddi oranda mağdur ediyor. Son 3 ay içerisinde Dolar, Euro ve altın fiyatlarının da neredeyse 2 katına çıkmasıyla birlikte neredeyse her gün değişen etiket fiyatları halkın büyük tepkisine neden oldu. Yaklaşık 10 gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni ekonomi modeli ile faiz oranlarının düşürülmesi sonrasında yüzde 40'a varan oranlarda düşen kurların ardından gözler başta gıda fiyatları olmak üzere tüm kalemlerde indirim yapılması için piyasaya çevrildi ancak beklenen indirim olmadı. Yaşanan gelişmelerle ilgili konuşan halk, Dolar ve Euro kurunun artmasını bahane ederek günlük zam yapan marketlerin kur düşmesiyle fiyatları indirmemesine tepki gösterdi.

"KURLAR DÜŞTÜ AMA FİYATLAR DÜŞMEDİ"

Kurlara bağlı olarak marketlerin fiyatlara her gün zam yaptığını söyleyen Sadettin Bayramoğlu, "Dolar şu anda yüzde 30 düştü fakat marketler en fazla 5 lira 10 lira indirim yaptılar. Aslında düşürmediler. Dolar 18 liradan 11 liraya düştü Euro da 20 liradan 13 liraya düştü ama maalesef bu indirimler bizi tatmin etmiyor. Esnaflar, 'reyonlardaki mallar bitsin fiyatları düşüreceğiz' diyorlar. Eskiden de reyonlarda mallar vardı. Dolar, Euro yükselince yükselttiler. Bu fiyatlar böyle kalır çünkü milletimiz açgözlü. Bizler 2 bin 800 lira emekli maaşı ile geçinen insanlarız. Allah gözlerini doyursun." dedi.

"İNŞALLAH FİYATLAR DÜŞER DE HERKES RAHAT NEFES ALIR"

Fiyatların düşeceğinden ümitli olduğunu belirten Gökmen Saka da, "Fiyatlar düşecek inşallah. Bu fiyatlar böyle kalmaz. Herkes bunu düşürmeye çalışacak. Pahalıya aldılar ucuza satamıyorlar. Ondan dolayı bu önümüzdeki bir ay içerisinde yüzde 20-25 düşer. Benim kanaatim budur. İnşallah düşer herkes rahat bir nefes alır." diye konuştu.

"DOLAR YÜKSELİYOR DİYE HER GÜN ETİKET DEĞİŞTİRDİLER AMA İNİNCE DEĞİŞTİRMEDİLER"

Fiyatların pahalılığından dert yakınan Hasan Karayakalı, "Kurlar düştü ama marketler hiç oralı değil. İlgilenen yok. Devletin o kadar zabıtası var, çıkarsın zabıtaları bütün marketleri dolaşsınlar. Her tarafta pahalılık, başka bir şey değil. Dolar yükseliyor diye her gün etiket değiştirdiler. Dolar düştü ama ortada bir şey yok. Zabıtalar sokakta ufak tefek esnafları kovalıyorlar, çıkıp büyük esnafları kovalasınlar. Versinler cezalarını en azından devletimiz kazansın." şeklinde konuştu.

"ZABITALAR FİYAT DENETİMİ YAPIP PAHALI SATANLARA BOL BOL CEZA KESMELİ"

Belediye zabıtalarının marketlere yeteri kadar denetim yapmadığını vurgulayan Mehmet Tiftik, ise şöyle konuştu: Mevcut durumda memurlarımız çalışmıyor. Dünyanın maaşını alıyorlar, dükkân dükkân gezip faturaların alış fiyatını, satış fiyatını kontrol etmeliler. Etiketleri görüp faturalara bakılıp cezaların yazılması lazım. Maalesef bakmıyorlar. Belki 500 tane belediye var ama koltuklarına oturup ellerinde telefonla uğraşıyorlar. Belediyeler çalışmalı. Fakiri fukarayı düşünmüyorlar, sürekli zam yapıyorlar. Ben de esnafım. Dolar düştü fiyatlara yine zam koymuşlar. Zabıtalar gezip bol bol ceza yazacak. Hem devlet kazanacak hem de fırsatçılar pahalıya mal satamayacak.

"DEVLET FİYATLARIN ÖNÜNE GEÇEMEZ! ESNAF VİCDAN İLE HAREKET ETMELİ"

"Dolar ve Euro yükseldiği zaman aldığımız her ürün yükseliyordu. Şu anda Dolar ve Euro 7-8 lira aşağıya çekildi ama hiçbir değişiklik yok." diyen Cemal Özkılıç ise şunları kaydetti. "Ben dün bizzat Bağcılar'da bir iki markete gittim ve marketteki raf fiyatlarına baktım. İnanın hiç düşürmemişler, hep aynı kalmış. Ben de gıda sektöründen geldiğim için bu işi biliyorum. Samimiyetle söylüyorum ki, hiçbir değişiklik yapılmamış. Bunun önüne de geçilemeyeceğini düşünüyorum. Denetim sırasında fiyatlar değiştirilip denetim sonrasında farklı fiyatlar konulabilir. Keşke bu durumların önüne geçilebilse. Yazık! İnsanlar mağdur oluyor. Daha önce 3 liraya aldığımız ürünü bugün 6-8 liraya alıyoruz. Süt 10,5 lira olmuş, daha önce pastörize sütü 5-6 liraya alıyorduk. Diğer sütü de aynı fiyatlardan alıyorduk ama şimdi 8 lira olmuş. Dolayısıyla bunun önüne kesinlikle geçilemeyeceğini düşünüyorum. Bunun parti ile de alakası yok. Her ürünün başına bir memur dikilemez. Fiyatların belirlenmesi de insanların karakterleri, vicdanları ile alakalıdır. Vicdanı el veriyorsa zam geldiğinde yükseltilmişse düştüğünde de fiyat indirilmeli. Aksi halde bunun önüne geçemeyiz."

(İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir