• DOLAR 32.784
  • EURO 35.154
  • ALTIN 2457.906
  • ...
HAMAS “ateşkes” dedi İŞGALCİ KUDUZ GİBİ REFAH’A SALDIRDI
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Ankara

İşgal ordusundan yapılan açıklamada, 162'nci Tümen ve 401'inci Zırhlı Tugay'ın Refah'ın doğusundaki ordu birliklerine destek verdiği saldırılarda, Gazze'nin Mısır'a açılan Refah Sınır Kapısı'nda kontrolün ele geçirildiği belirtildi. Mısır'a yaklaşık 3,5 km uzaklıktaki kapının Filistin tarafında tam kontrolün sağlandığı belirtilen açıklamada, saldırıda 20 Filistinlinin katledildiği kaydedildi. İşgal ordusunun Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah Sınır Kapısı'na yakın bazı binaları roketlerle hedef aldığı aktarılmış, Refah Sınır Kapısı ve Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı'na yakın bölgelere top atışları yaptığı kaydedilmişti.

HAMAS'a yakınlığıyla bilinen El-Aksa TV, işgal ordusunun Refah Sınır Kapısı'nın Filistin tarafına yoğun atışlar yaptığını belirtmişti. AA muhabirine konuşan görgü tanıkları da işgal rejimine ait savaş uçaklarının Refah Sınır Kapısı'na yakın bölgelere saldırılar düzenlediğini ifade etmişti.

REFAH SINIR KAPISI'NDA YARDIM GİRİŞİ DURDURULDU

Mısır ile Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı'nın Medya Direktörü Vail Ebu Muhsin AA'ya açıklamada bulundu. Ebu Muhsin, işgalci askeri araçların bölgeye ulaşması ile eşzamanlı olarak Refah Sınır Kapısı'nda sefer hareketliliği ve insani yardım geçişlerinin tamamen durdurulduğunu belirtti.

KASSAM TUGAYLARI, REFAH SINIR KAPISI’NIN DOĞUSUNDAKİ İŞGALCİLERİ HEDEF ALDI

Kassam Tugayları, İsrail ordusunun Refah kentine kara saldırısı başlatarak Gazze'nin Mısır'a açılan sınır kapısının Filistin tarafını ele geçirdiğini duyurmasının ardından yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Kassam Tugayları, Refah Sınır Kapısının doğusuna giren düşman kuvvetlerine ağır kalibreli havan toplarıyla saldırıyor." ifadesine yer verildi.

BM: REFAH SINIR KAPISI İKİ YÖNLÜ OLARAK GEÇİŞLERE VE ÜRÜN GİRİŞİNE KAPATILDI

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, BM Cenevre Ofisi'nin haftalık basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu. "Refah Sınır Kapısı şu anda israil ordusunun kontrolünde ve iki yönlü olarak geçişlere ve ürün girişlerine kapatıldı." ifadelerini kullanan Laerke, şu anda BM'nin Refah Sınır Kapısı'nda fiziki bir varlığının bulunmadığını ifade etti. Laerke, Kerem Ebu Salim (Şalom) Sınır Kapısı'ndan da geçiş yapılmadığını belirterek, "Bu, şu anda Gazze'ye yardım ulaştıran iki ana arterin kapalı olduğu anlamına geliyor." dedi.

İşgal ordusunun, Refah Sınır Kapısı'nın kapatılması ile Refah'a yönelik kara saldırısının siviller ve Gazze Şeridi'ndeki insani operasyonlar için ne anlama geldiğine ilişkin tüm uyarıları görmezden geldiğini vurgulayan Laerke, Gazze Şeridi'ne yakıt girişi olmadığından araçlar, iletişim ekipmanları ve jeneratörlerin tehlike altında olduğunu belirtti.

HAMAS ATEŞKES ÖNERİSİNE ONAY VERMİŞTİ

HAMAS Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Katar ve Mısır'a, Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirmişti. HAMAS'ın Katar ve Mısır tarafından iletilen "ateşkes önerilerine" onay verdiğini duyurmasının ardından işgal rejiminin Savaş Kabinesi, Refah'ta saldırılara devam kararı almıştı. İşgal ordusu, 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istemişti.

İşgal rejiminin Ordu Radyosunun haberine göre, Refah'ın doğusunda boşaltılması istenen bölgede yaklaşık 100 bin Filistinli ikamet ediyor. İşgal ordusunun yaklaşık 1,5 milyon yerinden edilmiş Filistinlinin sığındığı Refah'a karadan da saldırı başlatacağı endişesiyle bölgenin doğusunda zorunlu göç başladı. Gazze'nin Refah Sınır Kapısı, insani yardımların girişinde ana geçiş noktası ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin yurt dışına seyahat etmek için kullandıkları tek geçiş noktası niteliği taşıyor.  AA

Siyonistler hükümete öfkeli

“ATEŞKESİ İMZALA!”

İşgal rejimi vatandaşları, HAMAS'ın Gazze Şeridi'nde ateşkes ve karşılıklı esir takası anlaşmasını kabul ettiğini duyurmasının ardından Batı Kudüs'te hükümetlerinden ateşkes anlaşmasını imzalaması talebiyle protesto gösterisi düzenledi.

Kudüs

İşgal rejiminden aktivistler akşam saatlerinde, işgal ordusunun Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentine saldırısını protesto etmek için Batı Kudüs'teki işgalci çete elebaşı Binyamin Netanyahu'nun konutu yakınlarında toplandı. İşgal rejimi polisi, Netanyahu'nun evine çıkan yolları demir bariyerler ve güvenlik araçlarıyla kapattı. İsrailli aktivistler, "Filistinlilerin de hayatları önemlidir", "Ölüm yeter, savaşı durdurun", "Refah'a saldırı=Ölü esirler" yazılı pankart, afiş ve dövizler taşıdı. Aktivistlerin gösterileri devam ederken HAMAS'ın arabuluculara ateşkesi kabul ettiği açıklaması geldi.

Göstericiler, bunun üzerine Batı Kudüs'ün Balfour Caddesi'ndeki Başbakanlık ofisi yakınlarında toplanarak, "Masada anlaşma var kabul et" şeklinde slogan atmaya başladı. Aktivistlerin gösterisine, yüzlerce kişi katıldı. Gösteriye katılan Gazze Şeridindeki işgalci esir Keith Siegel'in kızı Ilan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, HAMAS'ın yayınladığı videoda babasının "kilo verdiğini ancak hayatta olduğunu" gördüğünü belirtti. Babasının 213 gündür esir olduğunu aktaran Ilan, basit insanlar olduklarını ve dünyada barış istediklerini dile getirdi.

Ilan, "Savaşa inanmıyorum. Konuşmaya inanıyorum. Vatandaşları için iyi hayat isteyen liderlere inanıyorum. Bu bölgedeyse bunu görmediğimi hissediyorum." diye konuştu. Siyasetle yakından ilgilenmediğini ancak 7 Ekim'deki olayların çok kötü olduğunu, bu coğrafyada artık halklar arasında bir barış sağlanması gerektiğini vurgulayan Ilan Siegel, "Ben babamın yanımda olmadığı her gün israil hükümetinin yeterli adımları atmadığını düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Gösterilere katılan Noam Davidov da HAMAS'ın ateşkesi kabul ettiğini, kendi hükümetlerinin de bu anlaşmaya razı olması adına baskı yapmak için gösteriye katıldığını söyledi. İşgalci çete elebaşları arasında aşırı sağcı figürlerin ateşkese itirazları nedeniyle "karamsar" olduğunu dile getiren Davidov, İsrail hükümetinin ateşkes anlaşmasını kabul etmemesiyle daha yoğun protestolar yaşanacağını kaydetti. Grup, işgal rejiminin sözde Başbakanlık ofisinin önünde gösterilerine devam ettikten sonra olaysız biçimde dağıldı.   AA

BM Genel Sekreteri Guterres:

REFAH'A KARA SALDIRISI KABUL EDİLEMEZ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, işgal rejimi ve HAMAS'a anlaşma çağrısı yaptığını anımsatarak, "Bu kaçırılmaması gereken bir fırsat ve Refah'a kara saldırısı kabul edilemez." dedi.

New York

Guterres, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile makam katında ikili görüşmesinin öncesinde basına açıklamada bulundu. Daha önce yaptığı yazılı açıklamada işgal rejimi ve HAMAS'a anlaşma sağlanması için çağrıda bulunduğunu anımsatan Guterres, "Bu kaçırılmaması gereken bir fırsat ve Refah'a kara saldırısı kabul edilemez." diye konuştu. Guterres, Refah'a kara saldırısının korkunç insani sonuçları olacağını ve bölgeyi istikrarsızlaştıracağını ifade etti.  AA

Bu haberler de ilginizi çekebilir