• DOLAR 16.365
  • EURO 17.617
  • ALTIN 974.831
  • ...
DSİ Genel Müdürü Yıldız, Batman ve Diyarbakır’da incelemelerde bulundu
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Batmanda ilk olarak DSİ Batman Şube Müdürlüğünü ziyaret eden Yıldız, Batman ilinde devam eden projelerin durumu hakkında bilgi aldı.

Yıldız ve beraberindeki heyet, Batman Sol Sahil Sulaması P1 Pompa İstasyonun bulunduğu alanda inceleme yaparak, burada deneme sulaması için start verdi.

Batman Çayı ıslah alanlarında devam eden çalışma alanlarında incelemelerinin ardından  Batman sağ sahil sulaması ve  Diyarbakır Kralkızı-Dicle  P3 Sulaması İletim Kanalı Pompa İstasyonu ve Ana Kanal yapım işlerinin koordine edildiği şantiyeyi ziyaret ederek, çalışmalarda gelinen nokta hakkında bilgi aldı.

İnceleme ve ziyaretlerinin ardından açıklama yapan Yıldız, "DSİ Genel Müdürlüğü olarak Batman ilimize yaptığımız yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyoruz. Bugün ekibimizle birlikte Batmanda ilk olarak Şube Müdürlüğümüzü ziyaret ederek, il yatırımlarımızın durumu hakkında bilgi aldık. Batman Çayı Islahı, Batman Sol Sahil Sulaması P1-P2 Pompa İstasyonlarında ve  Diyarbakır Kralkızı-Dicle P3 Sulaması İletim Kanalı Pompa İstasyonu ve Ana Kanal yapım işlerinin işlerinin koordine edildiği şantiyeyi ziyaret ederek, çalışmaların durumu hakkında bilgi aldık." dedi.

Yıldız, Batman Çayı ıslahının 2'nci kısım işinin devam eden çalışmalarını yerinde incelediklerini belirtti.

Yıldız, "Batman Sol Sahil Sulaması P1 Pompa istasyonunda test ve deneme sulaması için start verdik. Bakım onarım kapsamında P1 ve P2 pompa istasyonlarında; pompa istasyonlarındaki iç ihtiyaç ve orta gerilim trafolarının bakım onarımı yapılarak tesislere enerji verilmesi sağlanmıştır. Pompa istasyonlarındaki eksik olan alçak ve orta gerilim kablolarının montajları yapılarak sistem işletilmeye hazır hale getirilmiştir. P1 ve P2 pompa istasyonlarındaki hava kazanları motor, yol verici panolar, pompalar, çek kelebek vanaların hidrolik ünitelerinin bakım ve onarımları tamamlanmış olup pompa istasyonlarının sulu testleri yapılmıştır. P1 ve P2 pompa istasyonlarının inşaat bakım onarımları ile birlikte pompajlı sulama kanalında betonla trapez kanal onarımları tamamlanmıştır. Batman sağ sahil sulaması 2'nci kısım işimiz kapsamında devam eden çalışmaları inceleyerek gelinen seviye hakkında bilgi aldık. İş kapsamıdna Batman barajının rezervuarından temin edilecek sular ile Diyarbakır ili Silvan ve Bismil ilçeleri dâhilinde yer alan sulanabilir arazilerden toplam 178 bin dekar sahanın cazibe ile sulanması amaçlanmaktadır. Batman Sağ sahil sulaması ilk ihale kapsamında 60 bin dekar alan sulamaya açılmıştır. Batman Sağ Sahil sulaması 2'nci kısım ikmal işi ile de 118 bin dekar alanın sulanması sağlanacaktır. Çalışmaların 2021 yılı sonuna kadar tamamlanması hedeflenmektedir. Ayrıca ana kanal üzerinde eksik kalan muhtelif sanat yapıların tamamlanması amaçlanmaktadır." diye konuştu.

Batman’dan sonra Diyarbakır’a geçerek, Diyarbakır Kralkızı-Dicle  P3 Sulaması İletim Kanalı Pompa İstasyonu ve Ana Kanal yapım işlerinin işlerinin koordine edildiği şantiyeyi ziyaret eden Yıldız, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Yıldız, Kralkızı-Dicle Cazibe Sulaması Projesi GAP Eylem Planı kapsamında yer aldığını vurgulayarak, Kralkızı-Dicle Projesi kapsamında Diyarbakır merkez, Sur, Kayapınar,Bağlar, Ergani, Çınar ve Bismil İlçelerine ait ovalarda 474 bin 910 dekar cazibe, 675 bin 200 dekar pompaj olmak üzere toplam bir milyon 150 bin 110 dekar alanın sulanması hedeflendiğinin altını çizdi.

Genel Müdür Yıldız’a incelemelerinde, Proje ve İnşaat Dairesi Başkanı Ali Gökyel ve Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltısuları Dairesi Başkanı Doktor Ayhan Koçbay, DSİ Diyarbakır Bölge Müdürü Mahir Arslan, Batman Şube Müdürü Kerem Aydın ile teknik ekip ve yüklenici firma yetkilileri eşlik etti. (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir