• DOLAR 8.551
  • EURO 10.085
  • ALTIN 495.393
  • ...
Gazze'deki şehidler için gıyabi cenaze namazı kılındı

Kültür Camii önünde toplanan halk, burada yaptıkları basın açıklamasının ardından ikindi namazına müteakip Gazze'de şehid olanlar için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Burada basın açıklamasını okuyan HÜDA PAR Bingöl İl Başkan Yardımcısı Eyyüp Bayşu, işgal rejiminin saldırılarına karşı binlerce Filistinlinin kanlarıyla ve canlarıyla Mescid-i Aksa'yı savunduğunu söyledi.

Filistinlilerin kadın erkek, genç yaşlı bombalara göğüslerini siper ettiklerini aktaran Bayşu, işgal rejiminin sistemli şekilde hem Müslüman kanı dökmeye hem de adım adım Mescid-i Aksa'yı işgal etmeye devam ettiğini vurguladı.

Bayşu, “Bugün Filistin’in, Mescid-i Aksa'nın, Kudüs’ün haklı davasına sahip çıkmak için buradayız. Bugün sadece siyonist terör çetesinin; Müslümanların onuru ve izzetini çiğnemesine, şehirleri harap, bedenleri parçalamasına, katliamlarını gizlemek için basın merkezlerini vuracak kadar gözü dönmesine kahrolmuyoruz sadece. Bugün sadece parça parça olan bebeklerimize, evleri başlarına yıkılan, Allah’tan başka sığınağı olmayan kardeşlerimize, bacılarımıza, kahrolmuyoruz. Evet kardeşlerim bizi bugün kahreden koskoca İslam aleminin yapılan bu vahşetlere bu zulümlere bu katliamlara duyarsız ve seyirci kalmasıdır." dedi.

"Peygamberler diyarında vahşet, zulüm, katliam var"

Müslümanların ilk kıblesinin işgal edildiğini vurgulayan Bayşu, "Peygamberler diyarında vahşet var zulüm var katliam vardır. Ey bir buçuk milyarı aşkın İslam ümmeti yetmiş yıldır Kudüs Filistin Mescid-i Aksa işgal altında. Ve İslam ümmeti de bunu seyretmektedir. Yetmiş yıldır bu mesele için söylenecek ne kadar kelam varsa söylenmiştir. Hatiplerimiz kürsülerimiz meydanlarımız naatlarımız marşlarımız gözyaşlarımız arşı inletmiştir. Fakat söylemlerimizin amellerimiz ve fiillerimizle uyumu olmadığı için bu zulüm gittikçe katmerleşmiş ve artmıştır. Bu da bu meselenin sadece konuşmakla kınamakla olunmayacağıdır." diye konuştu.

"Kudüs’ün özgürlüğüne gidilen yol direniştir"

İslam ülkelerinin liderlerine seslenen Bayşu, "Ey İslam beldeleri ve yöneticileri artık kendinize gelin. Kudüs’ün özgürlüğüne gidilen yol direniştir. Direniş hareketine siyasi askeri ve ekonomik olarak destek verin. Mescid-i Aksa'ya ve Müslüman kardeşlerimize kalkan olun. Sokakları kan gölüne çeviren katilleri durduracak adım atın. Ülkelerinizin işgal rejimine sağladıkları siyasi ekonomik askeri imkânları derhal sonlandırın. Hiç şüphesiz İslam korkakların değil, cesur ve atılganların omuzlarında yükselecektir. Söyleyin Ey Dünya Müslümanları daha ne zamana kadar susacaksınız. Ve Selahaddin’i Eyyubi’yi ise sohbetlerinize meze edeceksiniz." ifadelerini kullandı.

"Artık söz değil harekete geçme vaktidir"

Açıklamasının devamında Bayşu şunları söyledi: "Bizler dünyanın dört bir yanında konuşmalarımızı fiiliyata döküp bu davanın seyrini değiştirmeye yönelik devlet yönetimlerini bu zulme karşı müdahale etmeye zorlamalıyız. Kardeşlerim bizi alıştıra alıştıra topyekûn bir Filistin Devletindeki Müslümanların evleri arazileri ülkeleri işgal edilmiş ve Müslümanlar evlerinden sürgüne zorlanmışlardır. Dünya Müslümanları ise seyre ve temaşaya durdular. Yetmiş yıldır on binlerce Müslüman şehit edildi evlerinden edildi masum çocuklar acımasızca katledildi. Müslümanların iffeti ve izzeti olan bacılarımız kadın ve yaşlılarımız ayırt edilmeksizin kurşunlara dizildi. Müslüman bacılarımız zalimler tarafından adeta tüm dünyanın ve insanlığın ve bir buçuk milyar Müslümanın gözleri önünde haysiyetsizce sokaklarda sürüklendi. Evet, artık söz değil harekete geçme vaktidir. Ümmetin ordularının ve namlularının siyonist işgalcilere yöneltme vaktidir. Kudüs’ün özgürlüğü için askeri, siyasi, ekonomik politikaların devreye sokulması günüdür.”

Basın açıklamasının ardından Gazze ve Kudüs'te şehid olanlar için dua edilip gıyabi cenaze namazı kılındı.

Filistinlilere destek için konvoy halinde şehir turu atan kitle ardından sessizce dağıldı.(İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir