• DOLAR 8.267
  • EURO 10.086
  • ALTIN 488.139
  • ...
ABD: Almanya'dan asker geri çekmeyi artık planlamıyoruz

ABD'de Donald Trump'ın başkanlıktan gidip yerine Joe Biden'ın gelmesine en çok sevinen dünya liderlerinden birinin Almanya Başbakanı Angela Merkel olduğu bilinirken, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Berlin ziyaretinde Merkel'in duymak istediği türden mesajlar verdi.

Alman mevkidaşı  Annegret Kramp-Karrenbauer ile ortak basın toplantısı düzenleyen Austin, Trump'ın Almanya'dan 12 bin ABD askeri çekme kararına atıfla "Bu planları bıraktık. Bence ilave 500 asker daha görevlendirmemiz, ortaklığımızın düzeyine ve NATO'ya olan bağlılığımıza tercüman oluyor" dedi. 

Tabii ki Washington'ın yaptırım tehditlerine rağmen Almanya başta olmak üzere Avrupa'ya Rus gazı tedarikini artırması planlanan Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesi de gündemdeydi.

Austin, şunları söyledi:

"Kuzey Akım meselesine gelince, bu anlaşmaya ve Rusya'ya kazandıracağı nüfuza muhalefetimizi dile getirmiştik, ama  meselenin Almanya ile sahip olduğumuz muazzam ilişkinin önüne geçmesine izin vermeyeceğiz, dolayısıyla Almanya ve bölgedeki diğer müttefiklerimizle ittifaklarımızı güçlendirmek ve ilerlemeye devam etmek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz."

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir