• DOLAR 7.334
  • EURO 8.905
  • ALTIN 416.637
  • ...
PKK okul bastı örgüt propagandası yapmadıkları gerekçesiyle10 öğretmeni kaçırdı

Haseke'ye bağlı Derbesiye beldesinde yaşanan olayda YPG/PKK mensuplarının öğretmenlere önce sözlü sonra da fiziki şiddet uyguladığı, ardından zorla okuldan kaçırdığı bildirildi. Alıkonulan öğretmenlerin nereye götürüldüğü bilinmiyor.

Müfredat yüzünden kaçırıldılar

Derbesiye'de bulunan Yekiti Media muhabiri olayı, PKK milislerinin Kürt öğrencilere üniversite hazırlık ve orta öğretim aşamaları için Suriye Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına göre ders veren öğretmenler tutuklandı'' şeklinde duyurdu. Muhabir, öğretmenlerin PKK programına uymadıkları gerekçesiyle sözde asayiş birimi tarafından tutuklandığını bildirdi. Öğretmenleri kaçırılan öğrenciler Derbesiye şehir merkezinde gösteri düzenledi ve hocalarının serbest bırakılmasını istedi.

PKK öğretmen ailelerine saldırdı

Derbesiye'de 20 Ocak günü alıkonulan öğretmenlerin aileleri PKK karakollarına giderek yakınlarının durumunu öğrenmek istedi. YPG/PKK bölgeye takviye birlik gönderdi ve öğretmen ailelerini şiddet kullanarak dağıtmaya çalıştı. Kadın ve çocuklarında aralarında bulunduğu sivillere silah doğrultup öldürmekle tehdit etti. Kaçırılan öğretmenlerin serbest bırakılmasını isteyenlerden bazıları ise sorgulanma gerekçesiyle zorla alıkonuldu. Alıkonulan öğretmenlerin yakınlarına uygulanan şiddet ve militanların sivillere silah doğrulttuğu anlar bazı göstericiler tarafından cep telefonları ile kaydedildi.
Kaynak: Referans Medya 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir