• DOLAR 8.683
  • EURO 10.377
  • ALTIN 497.734
  • ...
Cani Brenton Tarrant: Camide daha fazla Müslüman öldürmediğim için pişmanım!
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

​Terörist Brenton Tarrant'ın Yeni Zelanda'da 15 Mart 2019'da cuma namazına katılan Müslümanlara otomatik silahlarla düzenlediği terör saldırısına ilişkin davada yargılanmasına bugün başlandı.

Avustralyalı Brenton Tarrant (29 yaşında), Christchurch'teki katliam ve "Facebook" ta canlı yayınlanan saldırganla bağlantılı olarak 51 cinayet, 40 cinayet teşebbüsü ve bir terör eylemi gerçekleştirmekten suçlu bulundu.

Duruşmanın başında savcı, 51 kişiyi öldüren caninin daha çok Müslümanı öldürebilmek için planını "uzun" ve "titizlikle" hazırladığını söyledi.

Savcı Barnaby Howes, cani Tarrant'ın tutuklanmasının ardından polise verdiği ilk ifadede Müslüman halk arasında korku yaratma isteğine yönelik söyleme bulunduğunu hatırlattı.

Howes, daha fazla Müslümanı öldüremediği için Tarrant'ın "duyduğu üzüntüyü dile getirdiğini", "ibadet edenlere ateş ettikten sonra camileri yakma niyetinde olduğunu" söylediğini aktardı.

Howes, "Tarrent, Müslüman nüfus veya genel olarak Avrupalı ​​olmayan göçmenler de dahil olmak üzere işgalci olarak tanımladığı kişilerin kalplerine korku yaymayı amaçladı." dedi.

Yüksek Mahkeme yargıcı kararı bu hafta içinde açıklayacak. Cani Tarrant'ta ömür boyu hapis cezası verilmesi bekleniyor.

Avustralyalı Brenton Tarrant (29 yaşında), Christchurch'teki katliamı Facebook üzerinden canlı yayınlamıştı. Tarrant, katliamda 51 Müslümanı şehit etmişti. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir