• DOLAR 6.716
  • EURO 7.492
  • ALTIN 372.7
  • ...
Batman'da minibüsçüler: Coronavirus nedeniyle işlerimiz düştü
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Alınan tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle, toplu taşıma araçlarında sosyal mesafe tedbirleri kapsamında çift koltuklardan biri boş bırakılıyor.

Yurt genelinde olduğu gibi Batman'da da Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında minibüslere 7 yolcu kısıtlaması getirildi.

Sosyal mesafeyi korumak ve virüsün yayılmasını minimum seviyeye indirmek için alınan kararı bazı şoförler desteklese de birçok minibüsçü esnafı zarar ettikleri gerekçesiyle bir fon oluşturulmasını istediler.

Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında 14 yolcu sayısından 7 yolcu alabildiklerini söyleyen minibüs şoförü Rıdvan Toprak, "Şu anda yolcu sayımız bayağı düşmüş durumda. Coronavirus tedbirleri kapsamında mevcut 14 koltuk sayımızın yarısı olan 7 yolcu alabiliyoruz. Bu günlerde 7 yolcu bile olmadığından aracımızın yakıtını bile çıkartamıyoruz. Aybaşı geldiğinde hat sahibine hesap vermeye gittiğimizde, şoför maaşı, sigortası ve araç masraflarını dahi çıkaramıyoruz. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız." dedi.

"Yetkililerden bir fon oluşturmalarını ve yakıt yardımı yapılmasını istiyoruz"

Konuşmasının devamında Toprak, şunları söyledi: "Yetkililerden şehir içi minibüsçülerine bir fon oluşturmalarını ve yakıt yardımı yapılmasını talep ediyoruz. Bu olağan süreçte kimsenin evden çıkmaması gerek ama biz mecbur çıkıyoruz. Sigorta primimizi yatıramıyoruz. Bu durumdan dolayı araç sayımızı da düşürmek zorunda kaldığımızdan vatandaşta, işverende mağdur oluyor."

"15 gündür zararına çalışıyoruz"

Yakıt masrafını bile çıkaramadıklarını vurgulayan bir diğer minibüs şoförü Recep Konak, "Şu anda işlerimiz çok kötüye gidiyor. 15 gündür mazot parasını dahi çıkaramadığımızdan zararına çalışıyoruz. 14 olan araç yolcu kapasitemiz yarı yarıya indi, o da zaten kimse dışarda olmadığından yolcu sayısı çoğu zaman 3 veya 5 oluyor. Bu süreçte biz de kendi sağlımız ve yolcu sağlığı için maske ve eldiven kullanıyor, düzenli olarak aracımızı ilaçlıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Çalışsak zarar, çalışmasak olmuyor"

Masraflarını çıkaramaz durumda olduklarını ifade eden Metin Aksak, "Yolcu sayısı çok düşük. 7 olan yolcu sayısı bile çoğu zaman yok. Vatandaşların çoğu dışarda olmadığından yolcu da olmuyor. Bu nedenle araç yakıtını bile çıkaramıyoruz. Yolcu sayımız yarı yarıya indiğinden dolayı ve ceza müeyyidesi olduğundan bazen yolcular denk geliyor, onları da ceza almamak için maalesef alamıyoruz. Bu durum bizi çok mağdur etti. Çoğu arkadaşlarımız yakıt masrafını çıkartamadığından araçlarını kapıda bekletiyor. Zor bir süreçten geçtiğimizin farkındayız ama biz de ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Çalışsak zarar, çalışmasak olmuyor. Yetkililerden destek bekliyoruz. Sık sık araçlarımızı dezenfekte ediyoruz, araç içinde maske ve eldiven kullanmaya dikkat ediyoruz." dedi.(İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir