• DOLAR 6.822
  • EURO 7.569
  • ALTIN 379.237
  • ...
Şehid Hasan Şahin'in hayatı Antalya'da sahnelendi
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Antalya'nın Kepez ilçesi Erdem Beyazıt Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlik, Muhammed Osman Demir'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Ardından katılımcılara hitaben Şehidler Kervanı Platformu adına Osman Yıldırım selamlama konuşması yaptı.

Program, ilahi ses sanatçılarının şehadet üzerine seslendirdikleri ezgi ve ilahiler ile devam etti.

"Şehit ve Şehadet" konulu bir konuşma yapan konuşan İlahiyatçı Cengiz Aydın, şehadetin Türkiye'de en çok suiistimal edilen konulardan biri olduğunun altını çizdi.

Şehadet kavramının suiistimal edildiğini belirten Aydın, "Özellikle son 10 yılda bu kavram suiistimal ediliyor. Bu gibi ulvi bir makam düşünce ve ideolojilerinde olmadığı ve yerine bulabilecekleri bir kavram da olmadığı için Allah-u Teâlâ'nın Müslümanlara atfettiği kavramları kullanırlar. Örneğin demokrasi şehidi, yurtsever şehitler ve özgürlük şehidi gibi kavramlar kullanırlar. Şehadet bizzat bizim kavramımızdır." dedi.

Yapılan konuşmanın ardından Umut Tiyatro Ekibi tarafından 6 Ekim 1992 yılında PKK'nin vahşi saldırısı sonucu şehid olan Hasan Şahin'in hayatı sahnelendi.

Tiyatro esnasında duygulu anlar yaşanırken Şehid Hasan'ın şehadet anı ise salondakilerin tekbirler getirmesine neden oldu.

Şehid Hasan Şahin

İslam'a adanmış bir hayata sahip Şehid Hasan Şahin, 6 Ekim 1992 yılında PKK'nin vahşi saldırısına maruz kalmış vücudundan 54 kurşun çıkarılmıştı.

90'lı yıllarda zirve yapan zulüm furyasında Müslüman Kürt halkına, her gün yeni yeni acılar yaşatılıyordu.

Bazen devletin derin unsurları bazen de PKK'nin kendisine biat etmeyenlere karşı gerçekleştirdiği saldırı ve katliamlar artık sıradan bir hâl almıştı.

İşte bu saldırılardan birinin hedefi de Batmanlı Hasan Şahin idi.

Bir sabah vakti işine giderken evinin önünde silahlı saldırıya uğrayan Şahin, bundan 28 yıl önce 6 Ekim 1992 yılında Antalya'da PKK'nin namlusundan çıkan 54 kurşunla ruhunu Allah'a teslim etti.

1956 yılında Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Nurlu (Dêrkvan) köyünde doğan Şehid Hasan, ilköğrenimini de köyde tamamladı.

20 yaşlarda evlenen Şehid Hasan'ın bu evlikten 5'i kız 2'si erkek olmak üzere 7 çocuğu dünyaya geldi.

Köyde geçimlerini hayvancılık ve ziraatla temin eden Şehid Hasan, bazen de gurbete çıkıp inşaatlarda çalışırdı.

1985 yılında ailesiyle birlikte Antalya'ya taşınan Şehid Hasan, inşaatlarda sıva işleriyle uğraştı.

Şehid Hasan, 1990'lı yılların başında bir arkadaşıyla birlikte küçük bir market açarak şehid oluncaya kadar maddi geçimini bu iş yerinden sağladı. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir