• DOLAR 7.577
  • EURO 8.991
  • ALTIN 476.01
  • ...
Elektrikli araçlar Almanya’da işsizliği artıracak

EKONOMİ SERVİSİ 

Almanya’da günlük yayınlanan Handelsblat gazetesinin haberinde; elektrikli araçlara geçiş sürecinde önümüzdeki on yıl içerisinde otomotiv sektöründe çalışan yaklaşık 410 bin kişinin işsiz kalabileceği iddia edildi.

Alman hükümetinde danışman olarak görev yapan bazı görevlilerin kaynak olarak gösterildiği haberde, Ulaşımın Geleceği Ulusal Platformu (NPM) tarafından yayınlanan bir rapora gönderme yapılarak, fabrikaların sadece motor ve şanzıman üretim birimlerinde 88 bin kişinin işsiz kalabileceği belirtildi.

Habere kaynak olarak gösterilen raporda, elektrikli araç motorlarının yanmalı motorlara göre çok daha az parçaya sahip olduğu ve bakım onarım açısından da daha külfetsiz olması nedeniyle çok daha az sayıda insan gücüne ihtiyaç duyulacağının belirtildiği aktarıldı.

SEKTÖRÜN MEVCUT İSTİHDAM MİKTARLARINI TAŞIMASIN MÜMKÜN OLMAYACAK

Haberde, NPM’nin Başkanı Henning Kagerman’ın otomotiv sanayindeki üretim sürecinin önümüzdeki yıllarda hızla robotlaşmaya devam edeceğini ve sektörün mevcut istihdam miktarlarını taşımasının mümkün olmayacağını söylediği belirtildi.

Almanya Otomotiv Sanayicileri Birliği (VDA) ise geçtiğimiz Aralık ayında bir açıklama yaparak, küresel pazarda yaşanan durgunluk nedeniyle otomotiv sektöründe 2020 yılında istihdam miktarının azalabileceği uyarısında bulunmuştu.

Ancak VDA yetkilileri NPM tarafından yayınlanan bu raporu gereğinden fazla kötümser bulduklarını ve raporun hiç de gerçekçi olmayan bazı uç senaryolara dayandığını ifade ettiler.

Alman ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan otomotiv sanayinde, elektrikli araçlara geçiş sürecinin daha da hızlanması için sürekli planlar yapılmaya devam ediliyor. Buna neden olan en önemli etmen de şüphesiz AB hükümetlerinin karbon salınımını azaltmak için çıkardığı mevzuatlar ve bu mevzuatların her geçen gün yanmalı motor üretimine getirdiği ek külfetler.

Habere göre Almanya’da otomotiv sektöründeki istihdam sayısı 2018 yılında 834 bin adede ulaştı. Bu rakamın 1991 yılından beri kaydedilen en yüksek istihdam miktarı olduğu belirtiliyor.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir