• DOLAR 7.656
  • EURO 8.978
  • ALTIN 467.67
  • ...
​ "2. Güney Anadolu Aşı Sempozyumu" yapıldı
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Güneydoğu Nöroloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (GÜNİDER) ile Çukurova Enfeksiyon Derneği tarafından organize edilen '2. Güney Anadolu Aşı Sempozyumu' Batman İl Sağlık Müdürlüğü ev sahipliğinde yapıldı.

'Sağlığın bağı için, Batman'da aşı' sloganıyla iki gün sürecek olan sempozyum bir otelin konferans salonunda saat 09.00'da başladı. Sempozyum pazar günü saat 12.30'da yapılacak kapanış programıyla son bulacağı belirtildi.

Program, Batman İl Sağlık Müdürü Hakan Pamukçu, Sempozyum Başkanı Fesih Aktar ile GÜNİDER Başkanı Mustafa Kemal Çelen tarafından yapılan açılış konuşmalarıyla başladı.

 

Sempozyumun birinci oturumunda; 'Aşılara genel bakış ve aşı karşıtlığı ile mücadele', 'Aşılamayla ilgili genel kavramlar ve aşı tipleri', 'temel aşı uygulama ve saklama bilgileri', 'Gerçek mi efsane mi? Aşı sonrası ateş' ile 'Ülkemizde ve dünyada aşı karşıtlığı ve mücadele stratejileri' konuları ele alındı.

İkinci oturumda; 'Aşılamayla ilgili temel bilgiler-1', 'Hepatit A ve B aşları', 'Kuduz aşısı' ile 'Kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşısı' konuları ele alınacak.

Üçüncü oturumda; 'Aşılamayla ilgili temel bilgiler-2', 'Difteri- boğmaca-tetanos aşısı', 'Meningokok ve hib aşıları', 'İnfluenza ve pnömokok aşıları' ile 'suçiçeği ve zona aşıları' konuları ele alınacak.

Dördüncü oturumda; 'Aşılama ve profilaksiler', 'Temas sonrası profilaksi ve immunloblin uygulamaları' ile 'Yenidoğan  RSV profilaksisi' konuları işlenecek.

Beşinci oturumda; 'Temel uygulamacılar be durumda?' ile 'Aile hekimliklerinin sahada karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri' konuları işlenerek sempozyum birinci günü son bulacak.

Sempozyumun ikinci gününde (pazar) saat 09.30'da başlayacak olan altıncı oturumda; 'Özel gruplaşmada aşılama', 'Seyahat ve aşılama' ile 'Gebelik ve aşılama' konuları işlenecek.

Yedinci oturumda; ''Her yönü ile çocuklarda aşılama' ile 'Soru ve cevaplara çocukluk çağı uygulamaları' konuları işlenecek.

Son olarak yapılacak sekizinci oturumda ise 'Akılcı ilaç kullanımı', 'Aşı uygulamalarının akılcı ilaç kullanımına katkısı' serbest kürsü ve kapanış olacak.

Yapılan sempozyumu basına değerlendiren Batman İl Sağlık Müdürü Hakan Pamukçu, "Batman İl Sağlık Müdürlüğü, GÜNİDER ve Çukurova Enfeksiyon Derneği ile beraber Batman'da aile hekimlerine yönelik bir sempozyum düzenlemekteyiz. Düzenlediğimiz sempozyuma Batman ve çevre illerden aile hekimleri, enfeksiyon uzmanları ve mikrobiyoloji uzmanları katılmaktadır. Amacımız sahada hekim arkadaşlarımızın karşılaştığı sıkıntıları hocalarla buluşturup onlardan teknik destek almaktır. Son zamanlarda toplumda yaygınlaşan aşı retleri konusunda aile hekimleri ve topumu bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapmalarını sağlamaktır. Bu anlamda bu sempozyumun Batman'da düzenlenmesi bizleri gururlandırıyor. Sempozyumun düzenlemesinde katkısı olan bütün sempozyum heyetine teşekkür ediyorum." dedi. (Mehmet Sait Çelik -İLKHA)  

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir