• DOLAR 6.094
  • EURO 6.616
  • ALTIN 322.13
  • ...
Tarihi eser kaçakçılığı operasyonu

Şüpheli şahısların Kültür ve Tabiat Varlığı Kaçakçılığı yaptığı ihbarı üzerine harekete geçen İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, düzenledikleri operasyonda çok sayıda tarihi eser ele geçirdi.

Siirt Valiliğinden yapılan açıklamada, Siirt İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince alınan duyum ve yapılan istihbari çalışmalar neticesinde, 2 şüpheli şahsın Kültür ve Tabiat Varlığı Kaçakçılığı yaptığı, elinde bulundurduğu tarihi eser niteliği taşıdığı değerlendirilen malzemeleri satmak için müşteri aradığı bilgisi elde edildiği ifade edildi.

Açıklamada, Siirt İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Cevizlik Jandarma Karakol Komutanlığı ekiplerince, 21 Ağustos 2019 günü Siirt ili Şirvan İlçesi Kayahisar köyünde 2 şüpheli şahsın ev ve eklentilerinde adli makamlardan alınan arama kararına istinaden yapılan aramalarda; 1 adet yüzük,1 adet madeni para,1 adet metal Obje1 adet taşlı kolye ucu, 1 adet aslan heykel figürü 1 adet kurbağa heykel figürü,8 adet obje, 8 adet gözyaşı şişesi olmak üzere toplam 22 adet tarihi eserin ele geçirildiği belirtildi.

Söz konusu olayla ilgili olarak ele geçirilen Kültür ve Tabiat Varlıklarına el konularak Şirvan Cumhuriyet Başsavcılığına bilgi verildiği ve alınan talimatlar doğrultusunda şüpheli şahıslar hakkında gerekli soruşturmanın başlatıldığı kaydedildi. (Murat Orhan-İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir