• DOLAR 6.863
  • EURO 7.774
  • ALTIN 396.959
  • ...
ABD ekonomisi kötüye gidiyor: “Trump’ın ekonomi ekibi, acil durum planları yapmaya başladı”

Washington Post gazetesinin, Beyaz Saray'ın Amerikan ekonomisini güçlendirmek ve ekonominin gerileme dönemine girmesini engellemek için bir dizi seçeneği masaya yatırmaya başladığını yazıyor.

Konuya ilişkin olarak adları gizli tutulan üç kaynaktan bilgi alan gazete, Trump Yönetimi'nin maaş bordrolarından alınan vergilerde kesintiye gitme ve gümrük tarifesi uygulamasını geri çevirme gibi önlemler üzerine yoğunlaştığını bildiriyor.

Habere göre Trump, ısrarla ekonominin çok iyi gittiğini ve olası bir gerilemenin söz konusu olmadığını söylese de Trump'ın ekonomi ekibi, kapalı kapılar ardında acil durum planları yapmaya başladı.

Maaş bordrolarında yapılacak olası bir vergi indirimiyle çalışanların cebine daha fazla para girmesini sağlamak, bu planlardan biri.

Nitekim 2011 ve 2012'de, yani eski Obama döneminde de 2009'da sona eren gerileme döneminden sonra ekonomiyi toparlamak için benzer bir uygulama getirilmişti. Bu uygulamanın yürürlüğe girmesi için Kongre onayı gerekiyor.

Beyaz Saray'dan dün yapılan açıklamadaysa ek vergi kesintilerinin masaya yatırıldığı, ancak maaş bordrosu vergisinde kesinti yapmanın gündemde olmadığı bildirildi.

Amerika'da yıllık brüt geliri 132 bin 900 dolara kadar olan çalışanlar, yüzde 6,2'lik maaş bordrosu vergisi ödüyor. Bu vergi, Sosyal Güvenlik programlarının finanse edilmesi için kullanılıyor.

En zenginleri değil, orta düzey gelir sahiplerini kapsadığı için Demokratlar arasında oldukça popüler olan uygulamanın en büyük dezavantajı, bütçe açığına katkıda bulunması.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir

Kategorinin Öne Çıkan Haberleri