• DOLAR 6.734
  • EURO 7.531
  • ALTIN 376.355
  • ...
Mescid-i Aksa'da ramazan ayının üçüncü cuması... Renkli görüntüler

On binlerce Filistinli sabahın erken saatlerinden itibaren işgal altındaki Batı Şeria ile Kudüs arasındaki kontrol noktalarını geçerek Harem-i Şerif`in yolunu tuttu.

İşgal altındaki Doğu Kudüs`ün Eski Şehir bölgesine çıkan yolları trafiğe kapatan terörist israil polisleri, otobüsler dışında hiçbir aracın geçişine izin vermedi.

Saatler süren yolculuğun ardından Eski Şehir`in sokaklarından Mescid-i Aksa`ya ulaşabilen Filistinliler, ramazan ayının üçüncü cuma namazında da Mescid-i Aksa`nın avlusunu hıncahınç doldurdu.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 100 bini aşkın Filistinli Mescid-i Aksa`da cuma namazı kıldı.

HUTBEDE FİLİSTİN DAVASINA BAĞLILIK VURGUSU

Mescid-i Aksa İmam ve Hatibi Şeyh Yusuf Ebu Suneyne, bu haftaki cuma hutbesinde, Arap-İslam dünyasında yaşanan savaşların Filistin davasını unutturduğu ve işgalin kökleşmesini sağladığını ifade etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ile Doğu Kudüs`te yaşayanlar ile terörist israil vatandaşı Filistinlilerin Mescid-i Aksa`ya gelmelerinin önemini vurgulayan Şeyh Ebu Suneyne, zulmün zeval bulacağını ve adaletin tesis edileceğini dile getirdi.

Şeyh Ebu Suneyne ayrıca terörist israil`in Kudüs ve Mescid-i Aksa`ya yönelik ihlallerine dikkati çekerek, bu toprakların gerçek sahibi olan Filistinlilerin burada kalacağının altını çizdi.

Terörist israil`in olağan günlerde Kudüs`e geçişlerine izin vermediği Batı Şeria`lı Filistinliler, Mescid-i Aksa`daki Kubbetu`s Sahra ile Kıble Mescidi önünde hatıra fotoğrafları çektirdi.

Filistin Kızılayının görevlendirdiği gönüllüler, Harem-i Şerif’in içinde sıcaktan etkilenenlere müdahale etti.

Gönüllüler kalabalığın üzerine seyyar fıskiyelerle su serperek sıcağın etkisini azaltmaya çalıştı.

Namazın ardından Aksa`nın kapılarında bir saatten uzun süren izdiham yaşanırken, şehrin dar sokaklarında kalabalıktan ve sıcaktan dolayı bazı Filistinliler fenalık geçirdi.

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, en az 24 kişinin aşırı sıcak nedeniyle fenalık geçirdiği, güneş çarpmasından etkilenen 3 kişinin hastanelere kaldırıldığı kaydedildi.

Bu sırada Mescid-i Aksa`nın kapılarında ve Eski Şehir olarak bilinen Kudüs`ün sur içi bölgesinde yüzlerce terörist israil polisi hazır bekledi.

ABLUKA VE AYRIM DUVARI ENGEL OLDU

Terörist israil, Ayrım Duvarı`yla (Utanç Duvarı) çevrili Batı Şeria`dan 40 yaş altı erkeklerin Kudüs`e girişini engellerken abluka altındaki yaklaşık 2 milyon nüfuslu Gazze`den de Filistinlilerin kutsal şehre girişine izin vermedi.

Terörist israil’in askeri kontrol noktalarından geri çevrilen on binlerce Filistinli erkek, ramazan ayında da Batı Şeria`nın dışına çıkamamış oldu.

Terörist israil’in geçişine izin verdiği Filistinliler ise şafakla birlikte Kudüs`e geçebilmek için askeri kontrol noktalarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Batı Şeria ile Kudüs arasında 2003`te inşa edilen 5 metre yüksekliğindeki beton duvar boyunca çok sayıda terörist israil’in askeri kontrol noktası bulunuyor.

Terörist israil olağan günlerde özel izinliler dışında Batı Şeria`daki Filistinlilerin Kudüs`e geçişine izin vermiyor. Terörist israil ablukası altındaki Gazze`de yaşayanların ise ne Kudüs`e ne de başka bir yere seyahat etme hürriyeti bulunuyor.

Doğu Kudüs ve Batı Şeria, 1967`den beri terör çetesi israil’in işgali altında tutuluyor.

Kaynak, AA

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir