• DOLAR 6.808
  • EURO 7.446
  • ALTIN 378.36
  • ...
"Sosyal medyayı hayırlı işlerde kullanmalıyız"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ankara'da çeşitli üniversitelerde okuyan gençlerle sahurda bir araya geldi.

Başkanlık yemekhanesinde düzenlenen programda gençlerle birlikte sahur yapan Erbaş, gençlerin Ramazanını tebrik ederek, birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Birçok güzelliği içinde barındıran Ramazan ayının son 10 gününe girildiğini anımsatan Erbaş, gençlere çokça ibadet ve dua etmelerini tavsiye etti.

Gençlerin bir millet için çok büyük bir nimet olduğunu belirten Erbaş, "Gençler, bizim geleceğimizi kendilerine emanet edeceğimiz en değerli varlığımızdır. Tabi ki önemli olan nitelikli, kaliteli, ahlaklı, inançlı gençlere sahip olmaktır, sizler gibi." dedi.

Teknolojik gelişmelerin insan hayatı için birçok kolaylık getirdiği gibi çeşitli olumsuzlukları da bünyesinde barındırdığına vurgu yapan Erbaş, şunları söyledi:

"İletişimdeki, ulaşımdaki teknolojik gelişmeler, birçok imkân sunuyor. 15 bin kilometre uzaklıktaki bir kardeşinizi 20 saat sonra sizin yanınıza getirebiliyor. Ya da Sosyal medyayı kullanıyorsunuz, biliyorsunuz. İyi yanları var, kötü yanları var. Bizim iyi yanlarını kullanmamız lazım. Dünyadan haberdar olma, iyiliği yeryüzünün her noktasına ulaştırma gibi sosyal medyayı hayırlı yolda kullanmalıyız."

"İyilikte yarışacağız, kötülüklerden uzak duracağız"

Öğrencilerin her alanda kendilerini geliştirmelerinin önemine vurgu yapan Erbaş, sadece fakülte dersleriyle sınırlı kalınmaması noktasında gençlere tavsiyelerde bulundu.

Erbaş, "Sadece fakülte dersleri ile yetinmeyiniz. Farklı alanlardan da istifade ediniz. Kendinizi farklı alanlarda ne kadar yetiştirebilirseniz o kadar iyi olur. Ama her şeyden önemlisi iyilik yolunda, hayır yolunda, ahlaki ilkeler noktasında davranışlarımızı kontrol altına alacağız, iyilikte yarışacağız, kötülüklerden uzak duracağız ve hayatımızı Rabbimizin rızasına uygun hale getireceğiz." diye konuştu.

"Camilerde ibadet yapmaya gayret edelim"

Hazreti Peygamberin, bir hadisinde "Kıyamet gününde hiçbir gölgenin bulunmadığı bir anda Allah'ın arşının gölgesinin altında gölgelenecek yedi sınıf insan vardır. Bunlardan birisi de neşe ve huzuru Allah'a ibadette bulan gençtir." buyurduğunu dile getiren Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sizlere işaret ediyor. Allah hepimize nasip etsin. O yedi sınıf insandan birisi de 'kalbi camilere bağlı Müslümanlardır.' diyor. Rabbimiz kalbimizi camilerden, mescitlerden uzaklaştırmasın. Çünkü bizi kurtaracak kurtuluş yolu camilerin yoludur. Yani ibadet yoludur. İbadetimizi yeri gelir camilerde yaparız, yeri gelir bulunduğumuz yerlerde yaparız ama özellikle camilerde ibadet yapmaya gayret edelim."

Erbaş, sahurun ardından Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde gençlere sabah namazını kıldırdı. (Şükrü Tontaş-İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir