• DOLAR 5,8343
  • EURO 6,5271
  • ALTIN 252,483
  • ...
Ankara yazılımda öncü illerden biri

TEKNOLOJİ SERVİSİ

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ODTÜ Teknokent'te faaliyet gösteren ATO üyesi bir şirketin dijital ürün tanıtım programına katıldı. Baran, dijital ürünleri inceleyerek Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Ertek'i kutladı.

Türkiye'nin yazılım sektörü içinde Ankara'nın payının yüzde 20 düzeyinde olduğunu hatırlatan Baran, "Ankara yazılımda öncü illerden biri, start-up şirketlerle geleceği çok parlak" dedi. 100'ün üzerinde firmaya ajans hizmeti veren ve dijital alanda yaptığı çalışmalarla bilinen şirketin dünya pazarlarına açılacağı İnvidza, Banasoor ve Digiso isimli yeni dijital ürünlerinin tanıtımını izleyen Baran, Türkiye'nin 30 milyar doları aşan bilişim sektörü içinde 6 milyar doları aşan bir yazılım sektörü büyüklüğü bulunduğunu hatırlatarak,  ülke olarak bu alanda yeterlilik seviyesinin sürekli yükseltildiğini kaydetti.

Yazılım sektörü olarak yurtdışına açılmanın, dünya markaları çıkarmanın temel yollarından biri de ülkemizde daha çok tercih edilip, daha yüksek paya sahip olmaktan geçtiğini anlatan Baran, "Üyemiz Siu Dijital firması tamamen genç yazılımcılarla, fikri de kendilerine ait yerli ve milli dijital ürün üretiyor. Sektörün ithalat fazlalığının azaltılması için yerliliğin ve milliğin önemini hep gündemde tutulmalı. Bilişimde yıllar önce başlatılan yerlilik ve millilik hamlelerinin gerçekleşmesi için kamu ve özel sektörün birlikte hareket etmesi gerekiyor" dedi.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir