• DOLAR 6.866
  • EURO 7.774
  • ALTIN 393.91
  • ...
İmam Abdullah Zaviyesi`nin eyvan kısmı da taşındı

HES projesi kapsamında Ilısu Barajı göleti altında kalacak olan Batman'ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi eserlerin taşınma işlemleri sürüyor. 

12 bin yıllık geçmişi olan Hasankeyf'in en önemli tarihi eserlerinden olan ve 10-12 Eylül tarihlerinde taşınan tarihi İmam Abdullah Zaviyesi'nin ve minaresinin ardından bu kez de zaviyesinin eyvan kısmı da 48 tekerlekli Tahrikli Modüler Taşıyıcı (SPMT)  ile yeni yerine taşındı.

540 yıllık Zeynel Bey Türbesi, 650 yıllık Artuklu Hamamı ile 12'nci yüzyılda Artuklular döneminde yapılan İmam Abdullah Zaviyesi ve zaviyenin minaresinin ardından bugünde zaviyenin eyvan kısmı da Kültürel Park Alanı'na (Arkeopark) taşınma işlemleri başarıyla sonuçlandı.

Taşınma işlemi başarıyla gerçekleştirilen 265 ton ağırlığındaki İmam Abdullah Zaviyesinin eyvan kısmı da bütünsel olarak taşınan eserler arasında yerini aldı.

Saat sabah 08.00'de başlayan taşıma işlemi özel yapılan yolda 2 buçuk kilometre boyunca yaklaşık 3 saat devam etti. Ardından İmam Abdullah Zaviyesinin eyvan kısmı da Kültürel Park Alanı'na taşınan zaviyenin hizasına kadar getirilerek taşınma işlemleri son buldu.  

Geçtiğimiz Eylül ayında taşınan İmam Abdullah Zaviyesi ile zaviyenin minaresi yeni yerine yerleştirilmiş bugünde taşınan zaviyenin eyvan kısmı da yeni yerine yerleştirilmesi çalışması önümüzdeki günlerde beli olacak.

Taşınma çalışmaları devam eden Hasankeyf Kalesinin Orta Kapısı, Sultan Süleyman Han Külliye Minaresinin ardından da Sultan Süleyman Han Külliyesinde bulunan tarihi kapılar, Er-Rızık Camii, Kızlar (Eyyubi) Camii ve Koç Camiinin Arkeopar'a taşınması hedefleniyor. (Mehmet Sait Çelik - İLKHA)
 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir