• DOLAR 5,8339
  • EURO 6,5442
  • ALTIN 252,010
  • ...
Namazı öğrenen binlerce çocuk için program yapıldı

"Hayat Namazla Güzeldir" sloganıyla Kur'an Nesli Platformu tarafından ilan edilen "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında iki haftada namaz eğitimini başarıyla tamamlayan 7-10 yaş arasındaki binlerce çocuk için Batman'da program düzenlendi.

Batman'da yaklaşık 100 noktada 15 günlük namaz öğretimi programıyla namazla tanıştırılan 2 bini aşkın 7-10 yaş arası kız ve erkek çocuk, aileleriyle birlikte şehrin farklı bölgelerinde toplanarak programın yapıldığı alana doğru bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş esnasında binlerce kız ve erkek çocuğu ellerinde; "Namazsız yaşanamaz", "Namaz cennetin anahtarıdır", "En güzel amel, vaktinde kılınan namazdır", "Namaz dinin direğidir", "Namaz evin bereketidir" adlı pankartlar taşıyıp, "Namaz dinin direğidir" sloganları attı.

Çocukların namaz yürüyüşü, çevredeki vatandaşlar tarafından da büyük bir beğeni topladığı görüldü.

"Çocuklara namaz öğretme ve sevdirme" programı kapsamında Hürriyet Mahallesi'nde bulunan Şerzan Kurt Parkı'nda saat 17.00'de düzenlenen "Hayat Namazla Güzeldir" final etkinliğine; STK temsilcileri, kanaat önderleri, namaz öğrenen çocuklar ve aileleri katıldı.

Sunuculuğunu Bilal Akbulut'un yaptığı program, hafız Nimetullah Topaloğlu'nun okuduğu Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programın açılış ve selamlama konuşmasını yapan Kur'an Nesli Platformu Bölge Koordinatörü Kenan Çaplık, amaçlarının nesli Kur'an-ı Kerim ile buluşturmak olduğunu söyledi.

"Bugün karanlık bir asırda bulunuyoruz ve bu karanlık asrın çözümü de Kur'an'dır"

Kur'an Nesli Platformu'nun toplumun bütün fertlerinin Kur'an-ı öğrenmesi ve öğrendiklerini başkalarına aktarması noktasında bir amaç belirlediğini belirten Çaplık, "Yine Kur'an Nesli Platformu, Kur'an-ı bir bilinçle bütün toplumun yeniden inşa edilmesi, Asr-ı Saadetin özlemiyle yeni Asr-ı Saadetler inşa etme yolunda, inşallah bu güzel çocuklarımız ve velilerimizle bir başlangıç yapıldı. Kur'an'ın evrensel mesajının bugün de olduğu gibi kıyamete kadar ulaştıracak bir bilinç ve vizyon ile bütün bir toplumu yeniden uyandırmak, yeniden bilinçli bir hale getirmektir. Maalesef bugün karanlık bir asırda bulunuyoruz. Bu karanlık asrın çözümü de Kur'an'dır. Kur'an'ın bir reçete olarak yeniden anlaşılması, okunması ve hayata tatbik edilmesidir. İşte Kur'an Nesli Platformu, Kur'ani bir bakış açısıyla toplumumuzun kanayan yaralarına, sorunlarına bir çözüm bulma amacındadır." dedi.

"Namaz kılan bir nesil yetiştirilmesi noktasında kararlılığınızı ortaya koydunuz"

Etkinlikte velilere çağrıda bulunan Çaplık, çocukların İslami bir bilinç ile yetiştirilmesi noktasındaki gayretlerinin devam etmesini istedi.

Çaplık, konuşmasına şöyle devam etti: "Sizin gibi değerli velilerimizle gelecek nesli inşa etmede, Kur'ani bir bilinç aşılamada ve namaz kılan bir nesil, bir gençlik yetiştirilmesi noktasında bugün iradenizi, kararlılığınızı ortaya koydunuz. Bu kararlılığınız için sizlere teşekkür ediyoruz. Bu kararlılığınızın devam etmesini istiyoruz. Sadece bugün bu namaz etkinliğiyle değil, sürekli olarak çocuklarımızın namaz ile müdavim olmasını sizlerden istirham ediyoruz."

Selamlama konuşmasının ardından Sevgi-Der ilahi grubu etkinlikte ilahilerini seslendirdi.

"Namazı öğrenmekle hayatınıza büyük bir önem kattınız"

Ardından günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Kur'an Nesli Platformu Batman Koordinatörlüğü namaz eğitmenlerinden Rıdvan Yıldırım, çocukların namazı öğrenmekle hayatlarına bir önem kattıklarını kaydetti.

Yıldırım, "Bilmelisiniz ki namazı öğrenmekle hayatınıza büyük bir önem kattınız. Sizi tebrik ve takdir ediyorum. Namaz temizliktir, namaz arınmaktır. Namaz müminin miracı, Allah'a ulaşan yoldur. Yine namaz Allah'a boyun eğmektir. Namaz, Allah'a kulluğun göstergesidir. Peygamber Efendimiz buyuruyor ki, 'Namaz dinin direğidir.' Sevgili çocuklar bilelim ki hayatımızda namaz yoksa hayatımızın bir anlamı da yok demektir; her şeyimizi kaybetmiş, iflas etmişiz demektir. Namazsız bir beden kirlidir, ölüdür ve cesettir; namazsız bir vücut hüsrandır, eziyettir, ateştedir ve huzursuzdur. Bu nedenle diyoruz ki, namazlarımıza önem ve ehemmiyet gösterelim. Beş vakit namazımızı mümkünse camide eda edelim. Allah'a olan şükrümüzü namazla beyan edelim." diye konuştu.

Daha sonra çocuklar tarafından oratoryo gösterimi yapıldı. TESSEP Kız İlahi Grubu tarafından ilahi ve şiirlerin seslendirildiği programda, kız ve erkek çocuklara temsili başarı belgesi verilmesinin ardından namaz eğitimini tamamlayan çocuklar cemaatle 2 rekât şükür namazı kıldı.

Program, yapılan dua ile son buldu. (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)
 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir