Türkiye ve dünya gündemi: 07. 12. 2017

Türkiye ve dünya gündemi: 07. 12. 2017

ANKARA - Türkiye ve dünya gündemi, lider programları, etkinlikler ile bir bakışta bugünün gündemi.

'Varlık sebebimiz milletimizi irşat etmektir'

1- Yunanistan'a 65 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'ndan Yunanistan'a hareket edecek.

- Erdoğan, Yunan Parlamentosu önündeki Meçhul Asker Anıtı'na çelenk bırakacak, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılanacak, Yunan mevkidaşı Prokopis Pavlopulos ile baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirecek.

- Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Başbakanlık'ta görüşecek, ortak basın toplantısı düzenleyecek ve heyetler arası çalışma yemeğine iştirak edecek.

- Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, Cumhurbaşkanı Pavlopoulos ve eşi Vlasia Pavlopoulos ​tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan onuruna resmi akşam yemeği verilecek.

2- Başbakan Binali Yıldırım, JW Marriott Otel'de TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı'na katılacak.

3- TBMM Başkanı İsmail Kahraman resmi temaslarda bulunmak üzere Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'e gidecek.

4- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İngiltere'de

- Kemal Kılıçdaroğlu, İngiltere İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn ile görüşecek, düşünce kuruluşu Democratic Progress Institute'nün toplantısına iştirak edecek.

5- Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, JW Marriott Otel'de gerçekleştirilecek TÜSİAD Ankara Yüksek İstişare Konseyi toplantısına katılacak.

6- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haftalık para ve banka istatistiklerini açıklayacak.

7- TÜİK, 2016 yılı kültür ekonomisi ile bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin kendi hesabına çalışanlara yönelik verileri açıklayacak.

8- ABD'nin Kudüs'ü "israil'in başkenti" olarak tanıma kararının ardından gelişmeler izleniyor.

- Filistinli direniş gruplarının ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararını protesto amacıyla işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde düzenleyecekleri gösteri takip edilecek.

9- FETÖ davaları

- FETÖ'nün iş dünyası yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan FETÖ lideri Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay ile Ömer Faruk Kavurmacı ve Faruk Güllü'nün de aralarında bulunduğu 21'i tutuklu 86 sanığın yargılanmasına İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de devam edilecek.

- FETÖ'nün darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan yüksek yargı üyelerinin yargılandığı davanın görülmesine Yargıtay 9. Ceza Dairesinde devam edilecek.

- FETÖ'nün darbe girişiminde Genelkurmay Başkanlığı'ndaki eylemlerle ilgili, sözde "Yurtta Sulh Konseyi" üyelerinin de aralarında bulunduğu 221 sanık hakkında açılan davanın görülmesine Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.

- Darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığının Beştepe Karargahı'nda meydana gelen olaylara ilişkin 244 kişi hakkında açılan davanın görülmesine Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.

En Çok Okunanlar