Türkiye'den ABD'ye tepki!

Türkiye'den ABD'ye tepki!

Dışişleri Bakanlığı, Rakka'da DEAŞ-ABD-PKK ittifakını sert bir dille kınadı.

Dışişleri, açıklamasında"PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG'nin güdümündeki sözde “Suriye Demokratik Güçleri”nin, Rakka'nın DEAŞ'tan temizlenmesine yönelik harekat sürerken DEAŞ'la anlaşarak, çok sayıda DEAŞ militanını Rakka'dan tahliye etmesi, son derece vahim ve ibret verici bir gelişmedir" ifadelerini kullandı.

Bakanlık, ayrıca Uluslararası Askeri Koalisyonu ve ABD Savunma Bakanlığı Sözcüleri tarafından konu hakkında yapılan açıklamalarda, sözkonusu anlaşmanın varlığının inkar edilmemesinden, tersine bu anlaşmaya “saygı duyulduğunun” görülmesinden de esef duyulduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG'nin güdümündeki sözde “Suriye Demokratik Güçleri”nin, Rakka'nın DEAŞ'tan temizlenmesine yönelik harekat sürerken DEAŞ'la anlaşarak, çok sayıda DEAŞ militanını Rakka'dan tahliye etmesi, son derece vahim ve ibret verici bir gelişmedir.

Her vesileyle vurguladığımız gibi, PYD/YPG'nin Suriye'deki amacı DEAŞ'e karşı mücadele etmek değil, sahada gayrimeşru oldubittiler yaratmak, toprak işgal etmek ve buralarda demografik yapıyı değiştirmektir.

Sözkonusu anlaşma, bir terör örgütüyle mücadelenin başka bir terör örgütüyle yürütülmesi halinde bu terör örgütlerinin eninde sonunda birbiriyle işbirliğine gideceği gerçeğinin yeni bir örneği olmuştur.

DEAŞ'la Mücadele Uluslararası Koalisyonu ve ABD Savunma Bakanlığı Sözcüleri tarafından konu hakkında yapılan açıklamalarda, sözkonusu anlaşmanın varlığının inkar edilmemesinden, tersine bu anlaşmaya “saygı duyulduğunun” görülmesinden de esef duyulmuştur.

En Çok Okunanlar