• DOLAR 8.544
  • EURO 10.067
  • ALTIN 481
  • ...
Yılın ilk Antep fıstığına altın ödülü
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde başta ismini aldığı Gaziantep olmak üzere birçok şehirde çiftçilerin en önemli geçim kaynaklarının başında gelen Antep fıstığında yılın ilk mahsul ürünü hasat edildi. Yılın ilk kırmızı kabuklu Antep fıstığını yetiştiren çiftçi Mehmet Emin Kılıçparlar, tam altınla ödüllendirildi.

Nizip ilçesine bağlı Dazhöyük köyünde çiftçilik yapan Mehmet Emin Kılıçparlar tarafından yetiştirilen yılın ilk Antep fıstığı sezonun ilk ürünü olarak kayıtlara geçti.

Hasat mevsiminden yaklaşık bir ay önce olgunlaşarak doğal rengine ve tadına kavuşan 2017 yılının ilk Antep fıstığı için Gaziantep Ticaret Borsası'nda (GTB) ödül töreni düzenlendi.

Törene, GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Başkan Yardımcıları Ali Tabur, Mehmet Özmen, GTB Meclis Üyeleri Hızır Arıkök, Karaca Türkmen ve Mustafa Kara ile çiftçi Mehmet Emin Kılıçparlar katıldı. çiftçi Kılıçparlar, GTB tarafından Cumhuriyet altını ile ödüllendirildi.

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda mevsimin ilk mahsul Antep fıstığını yetiştirme başarısı gösteren çiftçi Kılıçparlar'ı kutlayan GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, yeni sezonun tüm üreticiler adına bereketli ve bol kazançlı geçmesi temennisinde bulundu.

GTB'nin kurulduğu ilk yıldan bu yana senenin ilk Antep fıstığını yetiştiren çiftçisini geleneksel olarak ödüllendirildiğini belirten Tiryakioğlu, "Binlerce yıldır bu topraklarda kök salan, çiftçimiz için bolluk, bereket ve kazanç kapısı anlamına gelen Antep fıstığı bölgemiz ekonomisi adına çok büyük bir önem taşımakta. Günümüzde çerezlik kullanımın yanı sıra gıda sanayinin vazgeçilmezleri arasında yer alan Antep fıstığı ayrıca on binlerce insanımız içinde gelir kaynağı oluşturmaktadır. Bu nedenle dalından koparılan yılın ilk Antep fıstığını bereketli geçecek bir sezonun müjdeleyicisi olarak görmekteyiz." dedi.

Yılın ilk Antep fıstığını yetiştiren Kılıçparlar ise geçen yıl da ilk ürünü kendisinin yetiştirdiğini, iki yıl üst üste yılın ilk anten fıstığı yetiştiricisi unvanını kazanmış olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirtti.

Kılıçparlar, "Köyümüzde 60 dönümlük bir arazi üzerinde Antep fıstığı üreticiliği yapıyoruz. Bahçemiz içerisinde yaklaşık 20 ağacımız erken ürün vermekte. Geçen sene yılın ilk fıstığını 30 Haziranda hasat etmiştik. Bu sene hava şartlarından dolayı 14 günlük bir gecikme ile ilk mahsulü toplayabildik. Ailemle birlikte topladığım yaklaşık 5 kilo fıstığı ilk ürün olarak Gaziantep Ticaret Borsası'na getirdim. Burada gerekli çiftçi kayıt sorgulamamın yapılmasının ardından ürünüm yılın ilk Antep fıstığı olarak kayıtlara geçti. İki yıl üst üste yılın ilk Antep fıstığı yetiştiricisi unvanını kazanmış olmaktan dolayı oldukça çok mutluyum. GTB'ye Antep fıstığı üreticisine verdiği destek ve değerden dolayı teşekkür ederim." diye konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)


 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir