FETÖ Subayından kan donduran talimat: SİSİ GİBİ YAPACAKSINIZ!

FETÖ Subayından kan donduran talimat: SİSİ GİBİ YAPACAKSINIZ!

Şahin Taş - Musa Azak / Doğruhaber

Denizli'de, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, aralarında eski Denizli Garnizon ve 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır'ın da bulunduğu 42'si tutuklu 60 sanığın yargılanmasına devam edildi. Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davanın Denizli Kongre ve Kültür Merkezi'nde geçen hafta pazartesi başlayan duruşması, sanık ve avukatların kimlik tespitiyle sürdü. Tutuklu sanıklardan eski Üsteğmen Fatih Akın Arslan, savunmasında, olay günü intikalde kılavuz faaliyeti için görevlendirildiğini söyledi. Kendisine, "Çardak Hava Meydan Komutanlığına varıp oradan da dönün" şeklinde emir verildiğini dile getiren Arslan, arkasından gelen eski Piyade Kurmay Albay Erol Akman'ın, konvoyun hızının kendisine göre ayarlanması talimatı vermesinden dolayı ise huzursuzluk duyduğunu anlattı.

Arslan, Hava Meydan Komutanlığı Nizamiyesinde görevli astsubayın gelen birliği almak istemediğini, bunun üzerine Akman'ın "Bende emir var, alacaksın" şeklinde konuştuğunu vurguladı.

LİSTELER AÇIKLANDI! SEVİNENLER KÜSENLER KIZANLAR

"SIKIYÖNETİM İLAN EDİLDİ, BİZ BUNU YERİNE GETİRECEĞİZ"

Yolda aldığı bilgilerden, durumdan şüphelendiğini ifade eden Arslan, şunları anlattı: "Erol Albay bana ve kendilerini kılavuzlayan astsubaya 'Sen beni kasıtlı yanlış yere getiriyorsun, doğru yere götürmemeniz halinde sizi tutuklarım' dedi. Eski Kurmay Başkanı Yarbay Fahrettin Demir'e ne olup bittiğini sorduğunda ise bana, 'Birazdan uçak gelecek. Ya Akıncı Hava Meydan Komutanlığının ya da Kara Havacılık Meydan Komutanlığının emniyetini almak için gideceğiz. Sıkıyönetim ilan edildi, biz bunu yerine getireceğiz' şeklinde emir verdi." Daha sonra görüştüğü Ege Ordusunda görevli Albay Davut Şahin'in kendisine, bulundukları yerden ayrılarak polise ve jandarmaya gitmeleri yönünde talimat verdiğini belirten Arslan, bunun üzerine 8-9 kişilik grupla Hava Meydan Komutanlığından ayrıldıklarını kaydetti.

“HALK SOKAKLARA DÖKÜLMÜŞ, GEREKİRSE SİSİ GİBİ YAPACAKSINIZ!”

Nizamiyede bazı rütbeli askerlerle televizyonda haberleri seyrettiklerini vurgulayan Arslan, "Eski Kurmay Başkanı Yarbay Fahrettin Demir, nizamiyeye yanımıza geldi. Bu esnada televizyonda Cumhurbaşkanı ve Başbakanın konuşmalarına yer veriliyordu. Askeri hattan birisiyle telefonda yaptığı konuşmada, 'Bu ne arkadaş Cumhurbaşkanı ve Başbakan çıkmış konuşuyor, halk sokaklara dökülmüş. Gerekirse Sisi gibi yapacaksınız!' dediğine şahit oldum." diye konuştu.

DARBECİ SİSİ NE YAPMŞTI?

Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin darbeyle görevinden alınmasını barışçıl bir şekilde protesto etmek isteyen yüzbinlerce darbe karşıtına güvenlik güçleri tarafından yoğun ateş açıldı. Keskin nişancılar, tetikçiler ve baltacılar tarafından yapılan saldırılarda hayatını kaybedenler oldu. Gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanan güvenlik güçleri, Rabia ve Nahda meydanında bulunan göstericilerin üzerine ateş açtı, tanklarla ezdi ve o saldırılarda binlerce kişi yaşamını yitirdi.

LİSTELER AÇIKLANDI! SEVİNENLER KÜSENLER KIZANLAR

ADEM HUDUTİ 15 TEMMUZ'DA NE YAPTI?

15 Temmuz'da FETÖ darbe girişiminin ikinci ayağı olan 2'nci Ordu'daki kalkışmanın 17 saatlik görüntüsü iddianamede yer aldı. Görüntülerde 2. Ordu'ya bağlı 7. Jet Ana Üssü'nden silahlı 8 savaş uçağı ile 2 Atak helikopterinin havalanması emri verilmişti. Uçaklar havalanamadı ancak milli savaş helikopteri Ataklar havalandı, birisi arızalandı diğeri ise Meclis'i vurdu. Atak helikopterinin ‘Milletin Meclisi'ni vurması emri Adem Huduti'nin komutanı olduğu 2. Ordu'daki darbeciler tarafından verildi.

ORGENERAL ADEM HUDUTİ'NİN TALİMAT VERDİĞİ ANLAR

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede de yer verilen kamera görüntülerine göre eski 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, 15 Temmuz gecesi saat 23.20 sıralarında korumaları ve bazı rütbeli askerlerin bulunduğu 7 araçla karargâha giriyor, 23.28'de makamına geçiyor. Komuta katına çıkarken sakin görünen Huduti'nin sivil kıyafetli emir subayına talimat verdiği görülüyor.

ARBEDE VE SİLAH ÇEKME

İki farklı kameradan elde edilen görüntülerde eski 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun'un saat 00.03'te komuta katına çıktığı, Huduti'nin yakın korumalarının ise 00.19'dan itibaren uzun namlulu silahlarla makam odası önünde önlem aldığı görülüyor. Angun'un Huduti'nin odasına gitmeden önce bir askerle arbede yaşadığı ve bu askerin silah çektiği anlar da kayıtlarda yer alıyor.

ANGUN RAHAT HAREKET ETMEYE BAŞLADI

Daha sonraki görüntülerde ise Angun'un telefonda mesajlara baktığı, rahat hareket ettiği ve makam odasına girip çıkarak talimatlar verdiği de görülüyor. Saat 09.21 sıralarında uzun namlulu silahla Huduti'nin makam odasına girmek isteyen bir albay, emir subayı ve korumaların müdahalesiyle karşılaşıyor.

HUDUTİ GELİNCE KAMERALARI TAVANA ÇEVİRDİLER

Saat 10.35'te Orgeneral Huduti'nin makamının protokol ve normal giriş kapılarını gösteren iki güvenlik kamerasının açıları tavanı gösterecek şekilde değiştiriliyor. Ancak yine de gelişmeler açıya takılıyor.

LİSTELER AÇIKLANDI! SEVİNENLER KÜSENLER KIZANLAR

KELEPÇE TAKIN İŞARETİ

12.18'de teslim olmaya hazırlanırken makam odasının normal kapısında ilk defa görünen Huduti'nin, askerlere elleriyle ‘kelepçe' işareti yapması ve bazı talimatlar vermesi dikkat çekiyor.

En Çok Okunanlar