• DOLAR 5,8753
  • EURO 6,5757
  • ALTIN 240,881
  • ...
Sosyal Medyada  GİZLİLİK Mİ ÖNEMLİ,  POPÜLERLİK Mİ?

Mehmet Tahir Özsoy

İNGİLTERE - Antivirüs yazılım kuruluşu ESET tarafından İngiltere`de sosyal medya kullanıcıları arasında gerçekleştirilen araştırmaya göre katılımcıların %68`inin dijital ortamdaki kişisel bilgilerini korumak için çaba gösterdiği, %53`ünün ise düzenli olarak sosyal medya hesaplarındaki gizlilik ayarlarını kontrol ettiği ortaya çıktı. Sosyal medya kullanıcılarının gizlilik konusundaki yaklaşımlarını irdeleyen araştırmanın verilerini değerlendiren ESET Güvenlik Uzmanı Mark James, sosyal medya kullanıcılarının online tehditlerin farkına varmaya ve özellikle gizli bilgilerini ele geçirmeye çalışan saldırganlar olduğu gerçeğini görmeye başladıklarını dile getirdi.

GİZLİLİK, POPÜLERLİKTEN ÖNEMLİ

İngiltere`de 1000 sosyal medya kullanıcısının katılımıyla yapılan çalışmada katılımcıların yüzde 68`inin umut verici şekilde dijital ortamdaki kişisel verilerini korumak için çaba gösterdiği, yüzde 75`lik kesimin sosyal medyada gizliliğin popülerlikten daha önemli olduğunu düşündüğü ve yüzde 53`ünün de düzenli olarak gizlilik ayarlarını kontrol ettiği ortaya çıktı. Araştırma, son yıllarda meydana gelen büyük bilgi sızıntılarının da etkisiyle siber güvenlik ve gizlilik önlemleri alma konusundaki farkındalığın arttığını ortaya koyuyor.

Çalışmada yer alan diğer sonuçlarda katılımcıların yüzde 72`sinin sosyal medyada tanımadıkları kimseleri takip etmedikleri, yüzde 57`sinin yükledikleri paylaşım ve fotoğrafların tanımadıkları kimseler tarafından görülmesini istemedikleri ve yüzde 68`inin ise Facebook veya Twitter üzerinden konum bilgisi paylaşmayı bir risk olarak değerlendirdiği ifade ediliyor.

AYNI PAROLA YA DA ŞİFRE KULLANMA ORANI DÜŞÜYOR

Araştırmada ortaya çıkan diğer verilere göre kullanıcıların yüzde 62`si artık birden fazla hesapta aynı şifreyi kullanmıyor. Yüzde 81`i şifrelerinde doğum günü, yıldönümü gibi özel hayat bilgilerine yer vermiyor ve yüzde 69`u da telefonla alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerini paylaşmıyor.

Araştırma, kadınların erkeklere göre daha bilinçli güvenlik önlemleri aldığını da belirledi. Erkeklerin yüzde 36`sı online gizliliklerini korumak adına hiçbir önlem almamışken, kadınlarda bu oran yüzde 29 seviyesinde. Erkeklerin yüzde 10`u sosyal medya hesaplarındaki gizlilik seçeneklerini hiç görüntülememişken, kadınlarda bu oran %5 olarak görülüyor. Ayrıca erkeklerin yüzde 39`u konum bilgisi paylaşmanın bir güvenlik riski oluşturmayacağını düşünürken, kadınların yalnızca yüzde 26`sı benzer şekilde düşünüyor.

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET`in güvenlik uzmanlarından Mark James; “Bilgi, 21. yüzyılın para birimi haline gelmiş durumda ve siber saldırganlar buna erişmek için sürekli yeni yöntemler keşfediyorlar. Buna rağmen, tüketiciler gizlilikleri konusunda daha bilinçli hale geldikçe saldırganların işi zorlaşıyor ve bence bu oldukça iyi bir gelişme” dedi.

JAMES; “ONLİNE GİZLİLİĞİNİZİ KORUYUN”

“Buna rağmen hala konunun ciddiyetini tam olarak kavrayamayarak risk alan pek çok kullanıcı da bulunuyor“ diyen James, konuşmasına şöyle devam etti; “Bu kişilere tavsiyem, çok geç olmadan bir an önce online gizliliklerini korumaya başlamalarıdır. Tüm hesaplarınız için farklı şifreler kullandığınızdan emin olmak ve sosyal medya hesaplarınızdaki gizlilik seçeneklerinizi güncelleyerek paylaşımlarınızın ve resimlerinizin herkes tarafından görülmesini önlemek gibi basit adımlarla işe başlayabilirsiniz. Aynı zamanda, çevrimiçi aramalar yaparak hangi kişisel bilgilerin herkes tarafından görülebildiğini de tespit edebilirsiniz. Eğer endişe verici bir bulguya rastlarsanız o bilgiyi hemen silmelisiniz. Buna ek olarak, tüm kullanıcıların iyi bir internet güvenlik çözümü kullanarak online tehditlere karşı öncü bir güvenlik katmanı oluşturmalarını tavsiye ediyoruz.”

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir