• DOLAR 5.862
  • EURO 6.536
  • ALTIN 279.59
  • ...
Başı donduğu halde yaşayan balık, görenleri hayrete düşürdü

İSPARTA- Son günlerde ülke genelinde devam eden dondurucu soğuk, yaşamı olumsuz yönde etkilerken, birçok gölün de donmasına neden oldu.
Bu göllerden bir tanesi olan Eğerdir Gölü'nde eşine az rastlanan bir olay yaşandı. Donan gölde kafası donduğu halde yaşayan bir sazan balığı görüntülendi.

 

Öğrenci Melik Yavuzer tarafından kaydedilen görüntüde, balığın başının donduğu halde yaşadığı ve hatta yüzdüğü görülüyor.

 

Bu hayret verici olayı anlatan Yavuzer, buz tutan gölün kenarında fotoğraf çektirmeye gittiklerini belirterek, "Gölün yaklaşık üçte ikisi buz tutmuştu. İnsanlar gölün kenarında fotoğraf çektiriyorlardı. Biz de Altınkum Mahallesi'nde göl kenarında dolaşırken küçük bir sazan balığı gördük. Balığın başına dolanmış beyaz bir şey fark ettik. Paçalarımı sıvayıp suya girdim, balık kaçacak sandım ama kaçmadı, Balığı yakaladım. Balığın başının buz tuttuğunu gördüm. Balığın kendisi de donuk bir halde ve ölmek üzereydi. Ben de bu durumu paylaşmak istediğim için kameraya kaydettim." şeklinde konuştu.

 

İlçede son yılların en soğuk kışının yaşandığını ifade eden Yavuzer, Eğirdir ilçesinin dağ ile göl arasında olduğu için, öbür ilçeler ve Isparta'dan daha soğuk olduğunu dile getirerek, ". Geceleri hava sıcaklığı -10 dereceye kadar düşüyor. Gölün buz tutması çarpıcı soğuk rüzgarı bir nebze de olsa düşürdü." ifadelerine yer verdi.

 

Öte yandan gölün buz tutması, suda yaşayan canlıları da olumsuz etkilediği belirtildi. (Murat Dalgın-İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir