• DOLAR 32.527
  • EURO 34.995
  • ALTIN 2431.327
  • ...
Siyonist hükümette çatlak! "HAMAS'ın 10 stratejik başarısı!"
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Haber Merkezi

İşgal rejiminde yayın yapan Yediot Ahronot gazetesi, "siyonist rejim Başbakanı Netanyahu’nun mutlak zafer" başlıklı bir kampanya yürütürken, Likud partisinden bakanların ve Knesset üyelerinin Netanyahu'nun tam tersi yönde hareket ettiğini belirtti. Gazete, bu kişilerin ayrıca "Gazze Şeridi'ndeki savaşın gidişatını, sloganları ve açıklamaları ile sahadaki sonuçlar arasındaki çelişkileri şiddetle eleştirdiklerini" vurguladı. Gazete, "Likud Knesset üyesi Amit Halevi'nin ayrıntılı bir belgede HAMAS'ın mevcut savaşta elde ettiği 10 stratejik başarıyı sıralamasını, Netanyahu'nun kendi partisi içindeki "mutlak zafer" fikirlerinin sorgulanması olarak" değerlendirdi.

HALEVİ’YE GÖRE HAMAS'IN BAŞARILARI

Gazeteye göre HAMAS'ın Halevi'nin belgesinde detaylandırılan başarıları arasında şunlar yer alıyor: "Sürpriz bir askeri başarı, uluslararası sistemde nihai ve büyüyen bir talep olarak bağımsız Filistin devleti kurulma çağrısı, Batılı entelektüellerin desteği ve HAMAS'a verdikleri ahlaki gerekçe, öfke ve intikam istemeyerek, mahkumları kullanarak israil toplumunun uyumuna zarar vermek." Başarılar arasında ayrıca işgale karşı ek cephelerin açılması, yaklaşık 6 bin kişinin tahliyesi ve işgalin siyasi izolasyonu da yer alıyor. Diğer başarılar arasında siyonist rejimde yaklaşık 80 bin işgalcinin bölgeden tahliye edilmesi, dünya çapında bir "anti-semitizm" dalgasının yayılması, işgale karşı etkili deniz ablukası ve verilen ekonomik ve turizm zararı sayıldı.

“NETANYAHU OYALIYOR”

Gazete, bir başka Likud Knesset üyesinin, Halevi'nin Likud partisi içinde siyasi makamların davranışlarını eleştirmede yalnız olmadığını vurgulayarak, "Tüm kanıtlar Gazze'de gerçekten yapmamız gerekenleri yapmadığımızı gösteriyor. Netanyahu oyalıyor ve işi sürüncemede bıraktı" ifadelerine yer verdiğini aktardı. (İLKHA)

 

HAMAS: UAD KARARINA YÜRÜTME MEKANİZMASI EŞLİK ETMELİ

HAMAS, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) Gazze'ye yardım girişini öngören kararına, bunları bir an önce hayata geçirme zorunluluğu getirecek uluslararası toplum tarafından dayatılan bir yürütme mekanizmasının eşlik etmesi gerektiğini belirtti.

Gazze

HAMAS, UAD'nin, işgal rejiminin Gazze'ye insani yardımların engelsiz ulaştırılmasını sağlamasına ve Filistinlilerin haklarını ihlal etmemesine ilişkin kararının ardından yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "UAD'nin, Gazze'ye yardım girişini öngören kararının ölü bir mektup olarak kalmaması için açlığı sivillere karşı bir silah olarak kullanan faşist işgale bu kararı bir an önce hayata geçirme zorunluluğunu getirecek uluslararası toplum tarafından dayatılan bir yürütme mekanizması eşlik etmelidir." denildi.

Söz konusu karara rağmen işgalcilerin Filistin halkına yönelik "acımasız soykırım savaşını" sürdürdüğü aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "israil, tüm uluslararası kararları görmezden gelmeye devam ediyor. Bu davranış, Gazze Şeridi'nde çocuklara ve savunmasız sivillere karşı işlenen tüm suçlara ortak olan ABD yönetiminin kendisine sağladığı kılıf sayesinde bu terör örgütünün hukukun ve sorumluluğun üstündeymiş gibi davrandığını teyit etmektedir."  AA

Bu haberler de ilginizi çekebilir