• DOLAR 6.769
  • EURO 7.634
  • ALTIN 366.99
  • ...

57 milyon 93 bin 985 seçmen Pazar günü sandık başına gidip önümüzdeki 5 yıl boyunca il, ilçe ve beldelerini yönetecek belediye başkanlarını seçecek. Adaylar, aylardır seçmeni ikna etmek adına çalışmalar yapıyorlardı. Gittikleri her yerde, mikrofonu alıp konuştukları bütün programlarda yapacaklarından söz edip çeşitli vaatlerde bulundular.

Kimi aday çok yoğun bir tempoyla çalıştı, kimisi ise kendisine, çevresine ve seçmenlerine çok güvendiğinden olsa gerek yoğun bir çalışma yapma ihtiyacı hissetmedi. Bazı adaylar sürekli halkla iç içeydi, daima vatandaşlarlaydı. Çalışma ve ziyaretlere sabahın erken saatlerinden başlayıp gece yarılarına kadar devam ediyorlardı.

Adaylar çalışmalar yaptıkça, programlarda konuştukça, ziyaretler yapıp halkla birebir temasa geçtikçe seçmenler adayları yakından tanımış oldu. Bu da seçmenlerin Pazar günü sandık başında daha rahat tercih yapmalarına olanak sağlayacak.

Artık bundan sonra söz adaylardan ziyade seçmende olacak. Adaylar çalışmalarını yaptı, sorumluluklarının gereğini yerine getirdi, Pazar günü kararı verecek olan ise seçmen olacak. Seçmen, sandık başına gidip belediye başkanlığı koltuğunda görmek istediği adaya oy verip başkanını seçecek.

Seçmenin adaya oy verme ölçütü ne olmalıdır? Seçmen için aday kriterleri neler olmalıdır? Bir aday hangi sebeplerden dolayı tercih edilmelidir? Seçmen, belediye başkanı olarak seçeceği yöneticinin nasıl olmasını ve seçildikten sonra neler yapmasını beklemektedir?

Her şeyden evvel seçmen, kullanacağı oyun bir mesuliyet olduğunun bilincinde olarak tercihini yapmalıdır. Zira oy mesuliyettir; hem sorumluluk vermek ve hem de sorumluluk almaktır. O yüzden tercih yapılırken İslami hassasiyeti en yüksek, ahlaki yönden en iyi durumda olan aday kim ise ona oy verilmelidir.

Oy verilecek adaylar konusunda dikkat edilecek hususlardan birisi, adayın yönetim işine ehil olup olmaması hususudur. Seçmen, tercihini ehil olan ve liyakat sahibi adaylardan yana kullanmalıdır. Seçilecek aday liyakat sahibi dürüst ve hizmet ehli adil bir kişiyse, yapacaklarıyla memlekete çok faydası olacaktır.

Seçmen, şehri imar etmek ile birlikte nesli de ihya ve inşa etmeyi hedefleri arasına koyan adaya oy vermelidir. İdeolojik yaklaşmayıp memleketin ve bütün vatandaşların meseleleriyle ilgilenen ve aynı zamanda neslin ihyası ve manevi açıdan kalkınması için girişimlerde bulunan yöneticilerin seçimlerde başarılı olması toplumun yararına olacaktır.

Seçmen, halka karşılıksız hizmet eden, memleketin huzurunu, menfaat ve maslahatını önceleyen, toplumun maddi ve manevi değerlerine sahip çıkan ve problemlerin çözümü için sürekli çalışan adaydan yana tercihini kullanmalıdır. Bahse konu hususları yerine getirmiş bir adayın başarılı olması, sorunların kısa sürede çözülmesine katkı sağlayacaktır.

Seçmen, eşitlik ve adalet anlayışını esas alıp bunları gerçek manada uygulayan, toplumun sıkıntı, ihtiyaç ve önceliklerini bilen ve özellikle de hizmette dengeyi ve adaleti sağlayabilecek adaydan yana tercihini kullanmalıdır. Hizmet konusunda adaletli olup herkese eşit davranan bir adayın başarılı olması, toplumun beklentilerinin karşılanmasına vesile olacaktır.

Seçmen, rıza-i ilahiyi gözeterek toplumun selameti için karşılıksız iyilik yapan, her daim kötülüklere karşı bir mücadele iradesi ortaya koyan ve çalışma kültürünü nebevi anlayıştan alan dürüst ve sözünün eri adaydan yana tercihini yapmalıdır. Her işinde Allah rızasını gözeterek çalışan bir adayın kazanması, toplumda kaybolmaya yüz tutmuş değerlerin yeşermesine katkı sunacaktır.

Seçmen, belediyenin halka hizmet mekânı olduğunu bilen ve bu mekânda vatandaşların daha rahat yaşam sürdürebilmesi için hizmet üreten, belediyenin halkın malı olduğu hakikatini göz ardı etmeyen ve belediyeye yetim malı gibi sahip çıkan adayı seçmelidir. Bu konularda kendisinden emin olunan bir adayın seçilmesi, belediyelerdeki yolsuzluk, usulsüzlük, adam kayırma ve haksız kazanç gibi adaletsizlik ve hukuksuzluklara engel olunmasına katkı sağlayacaktır.

Tüm bu hususlar için söz sahibi Pazar günü sandık başına gidecek olan seçmen olacak. Temennimiz, seçmenin millete, memlekete ve neslin geleceğine en fazla fayda sağlayacak adayı tercih etmesidir.