• DOLAR 13.098
  • EURO 14.92
  • ALTIN 754.682
  • ...

Türkiye’ye gelen Taliban dışişleri heyetinin terlikleri gündem olmuş, meselenin diğer yönlerini gölgede bırakmış gibi, bakalım daha ne kadar konuşulacak?

Birileri Taliban’ı terliklerinden vurmaya çalışmış ve böylelikle Sam amcalarının intikamını almış ve üzüntüsünü bir nebzecik de olsa gidermiş olacaklar. Tabi asıl niyetleri “biz sizinleyiz, bizi görün, bizi unutmayın” diye Amerikan abilerine göz kırpmaktır.

Fakat Taliban’ın terlikle gelmiş olmaları Amerika’nın düştüğü zilleti unutturamayacağı gibi Afganlıların şeref ve izzetinden hiç bir şey eksiltmez hatta izzetine izzet katar, sanki Amerika’yı yeniden bir daha vurmuş gibi yapar.

Bir şey daha söyleyeyim; Taliban heyetini bu şekilde terlikleriyle ve elbiseleriyle gördüğümde sanki hacda ve umredeymişim, Mekke ve Medine’de dolaşıyormuşum gibi bir duyguya kapıldığımı da belirtmeliyim.

Bu arada Taliban’ın terliklerinin çok doğal, çok güzel ve yakışanın da bu olduğunu belirtmeliyim. Bizim soytarılara sesleniyorum; ne yani, Adidas ayakkabılarla mı gelmeliydiler?

Biliyorum, yazımın başlığını ve bundan sonraki bölümünü herkes kabullenmeyecek, yadırgayacak, bana yakıştırmayacak.

Futbolla ve takımlarla hiç bir ilgim olmadığı gibi hiç bir zaman hayırlı bir şey olarak da görmedim.

Fakat bir şey hep dikkatimi çekmiştir; yazılı ve görsel medya için her şey İstanbul’daki üç büyük takımdan ibaretti. Anadolu onlar için sadece ligdeki sayıyı tamamlamak için vardı, bu noktada burunlarından bir kıl bile aldırmıyorlardı. Hatta İstanbul’un bu üç takımı bazen Anadolu takımlarından birine yenilmiş olsalar bile yenen takımın adını bile yazmaya söylemeye tenezzül etmiyorlar; “Kanarya yaralı, Kartal bu defa uçamadı, Aslan yara aldı...” gibi başlıklar kullanıyorlar.

Biliyorum, futbol toplumlar ve şehirler için hiç bir hayır getirmeyecektir ama maalesef bunun önünü alacak veya onun yerine geçecek bir şey koyamadığımız için suskunuz.

Ama gönlümüzden geçen hiç olmazsa Anadolu’dan liderler çıkmasıdır.

İşte bu noktada İstanbul takımlarının ve medyadaki sözcülerinin kibirleri sırıtıveriyor.

Yanılıyor olabilirim ve isabetli bir benzetme olmayabilir ama Trabzonspor’un Fenerbahçe’yi yenerek liderliğe yükselmesini bu anlamda kabullenemeyenler Taliban’ın terliklerine saldıranları getirdi gözümün önüne.

Evet, Anadolu’dan sadece futbolda değil her konuda liderler çıkmalıdır. Hatırladığım kadarıyla bir Anadolu takımı olarak Trabzonspor’un lider olduğu dönemde Türkiye siyasetine rahmetli Erbakan Hocamızın önderliğinde Milli Selamet dahil olmuş, o günden sonra da çok şey değişmiştir.