Sezgin Özbay

Ağrısız Kulak Delinir mi?

26.11.2020 00:46:18 / Sezgin Özbay

Hamd âlemlerin Rabbine, salat ve selam da O’nun pak Rasulüne olsun.

Küçükken annemle çarşıda gezerken bir kuyumcu dükkânının camında “Ağrısız kulak delinir.” yazıyordu. Ne anlama geldiğini de bilmiyorum, hemen kulağımı tutup ağrıyormuş gibi yaptım, dükkândakiler ağrısız bir kulağım olduğunu görmesin diye. Ellerinde tabanca, deliyorlar işte çoluk çocuğun kulağını.

Birkaç kere daha gittik çarşıya. Ben yine aynı tavırlarda tabii… Anneme de söyleyemedim, belki unutmuştur da hatırlayıp doktor veya iğneci meselelerindeki gibi “senin iyiliğin için” deyip beni kuyumcuya götürmesinden korktum. Sonra bir gün cesaret edip sordum: “Anne! Ağrısız kulak niye delinir?” Annem de meselenin aslını anlattı. Meğer o söz, “Kulak, ağrısız delinir.” demekmiş.

Sonra büyüdüm, işte şimdiki yaşlarıma kadar geldim ve gördüm ki ağrısız kulak gerçekten de deliniyor. Her şeyin normali, güzeli, olması gerektiği gibi sağlıklı olanı ağrısızdır. Kulak da böyle... Ve bütün güzellikler arasında en güzel şeyler İslam’ladır.

Allah’ın emir ve yasaklarını dinleyen bir kulak ve o emir ve yasaklara riayet eden bir beden ne kadar da güzel ve ağrısızdır. Ancak şu devirde o kadar kuru gürültüye maruz kalıyoruz ki, bırakın kulağı iman deliniyor.

Üçüncü sayfa haberleri ağrısız başımızı ağrıtıyor, hatta toplumda bazı şeylerin normalleşmesine neden oluyor. Kayıp arama veya kadın programları da öyle… Fragmanını bile izlemediğimiz bazı dizilerin içeriğini nerden biliyoruz sahi? Demek ki bu konuda da ağrısız kulağımızı delmişler.

Hakka uzak batıla yakın müzikler, sanatçıların magazin haberleri, sosyal medya gündem konuları vs. bizim hiç ilgi alanımızda olmasa da bazı şeyleri öğrenmemize sebep oluyor ve gözümüzü, kalbimizi, kulağımızı, ruhumuzu, ellerimizi kirletiyor. Çok kıymetli bir büyüğüm şöyle nasihat etmişti: “Sosyal medyadan çıktıktan sonra parmak uçlarınızı yıkayın.” Neden parmak uçları? Çünkü onlarla girdik, gördük, kirlendik ister istemez. Temizlik de günlük zikirlerle beraber yine parmak uçlarımızla olmalı.

Google, Keşfet’te karşınıza tuhaf tuhaf haberler, olaylar, videolar çıkarıyor. Güya ilgi alanınızmış. Hayır Google hayır, anlamadık sanma! İlgi alanımız olmadığı için, ağrısız kulağımızı delmek için sen bunları karşımıza çıkarıyorsun.

Bu manada tehlikesiz ve aksine yararlı sitelerden alalım haberlerimizi, izleyelim videolarımızı. Video izleme sitelerinden değil, indirerek izleyelim istediklerimizi. Zira en faydalı videoların arasında dahi zararlı reklamlar çıkabiliyor. Bir dirhem bilgi için bin batman bataklığa batmayalım.

Rabbim sosyal medyanın görünür görünmez kötülüklerinden bizi ve sevdiklerimizi muhafaza buyursun. Başımızı dünya ve ahirette ağrıtacak, sırtımıza yük, amel defterimizde kara bir leke olacak şeylerden bizleri uzak eylesin. Âmin.

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Diğer Yazarlar

Tüm Yazarlar