• DOLAR 32.603
  • EURO 34.881
  • ALTIN 2496.13
  • ...
Soba satıcılarının mesaisi başladı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Sonbaharın gelişi ve havaların soğumaya başlaması ile birlikte farklı şekil ve modeldeki sobalar da satışa çıktı. Batman'da doğal gaz kullanmayan vatandaşlar, soba alımına başladı.

Soba satışların kısmen başlamış olsa bile halen tam olarak başlamadığını dil getiren soba satıcıları, kasım ayı itibariyle havalarında daha da soğumasıyla beraber satışların daha da artacağını söyledi.

Kentte doğal gazın yaygınlaşmasından dolayı satışların düşüklüğüne dikkat çeken soba satıcıları, giderlerini karşılamak için farklı ürünler de sattıklarını belirtti.

"Havalar soğudukça soba satışlarımız artacaktır"

Avni Altun

Kış ayları için soba çeşitlerini getirerek tamamladıklarını söyleyen soba satıcısı Avni Altun, "Soba satış mevsimi normalde geçmiş yıllarda 8 ve 9'uncu aylarda başlardı. Ama ne yazı ki havaların değişimiyle 10 ve 11'inci aylardan itibaren soba satışına başlıyoruz. Geçmiş yıllara nazaran soba satışlarında çok ciddi bir düşüş var. Eskiden yılda ortalama 2 bin ya da 2 bin 500 tane soba satarken son yılarda bu sayı 200-300 taneye düştü. Sebebi ise bölgemize doğal gazın gelmesidir. Şu anda geride kalmış mahallerde ve durumu düşük olan insanlar odu sobasına rağbet gösteriyor. Elimizde yaklaşık 3-4 model sobamız var. Bu aralar havalar biraz iyi gittiği için önümüzdeki kasım ayının ilk haftasından itibaren ve aralık ayının sonlarına kadar soba satışlarında bir hareketlilik başlar ve durur." ifadelerini kullandı.

"Soba satışlarının yanında faklı ve alternatif ürünlere başvurduk"

Geçmiş yıllara nazaran soba satışlarında bayağı düşüş olmasından dolayı giderlerini karşılamak için farklı ürünler de satmaya başladıklarını belirten Altun, "Ne yazık ki geçmiş günlerdeki satışları bulmak zor. Bunun için soba satışlarının yanında faklı alternatiflere başvuruyoruz. Sobanın yanında çocuk gereçleri ve buna benzer şeyler satmaya çalışıyoruz ki bizleri kurtarsın. Çünkü giderlerimiz çok fazlar." dedi.

"Tüm soba çeşitlerimizi getirdik"

Muhammed Yağmahan

700 liradan başlayıp 16 bin liraya kadar soba çeşitlerinin olduğunu ifade eden bir diğer soba satıcısı Muhammed Yağmahan, "Soba satışlarımız önümüzdeki ay içerinde tam olarak başlamasını bekliyoruz. Şu anlık tek tük satışlarımız oluyor ama önümüzdeki ay sezonumuz tam başlayacağı için tüm soba çeşitlerimizi getirdik. Şu an bizde 15-16 çeşit soba bulunmaktadır. Farklılıkları ise kalite ve markasına göre değişiyor. Soba fiyatlarımız ise 700 liradan başlıyor, 15-16 bin liraya kadar var. Fiyatı yüksek olanlar şömine tarzlarıdır. Bütçeye göre soba fiyatları değişiyor. Şu anlık tek tük alanların dışında köylerden gelenler, kenar mahallelerde kalanlar ve evine doğal gaz çekmeyen insanlar soba alıyorlar." şeklinde konuştu. (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir