• DOLAR 33.195
  • EURO 36.023
  • ALTIN 2550.996
  • ...
Yazar Ertuğrul: Kitap okumada ebeveynler çocuklara rol model olamıyor
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Özellikle çocuklar duyduklarını değil, gördüklerini uyguladıklarını dile getiren Ertuğrul, güzel örnek olunması için öğretmenlerin elden kitabı düşürmemesi gerektiğini söyledi.

Başarılı olmanın önemli sırrının arkadaş grupları olduğunu vurgulayan Ertuğrul, doğru seçilmiş bir arkadaş grubunun başarı getireceğinin altını çizerek, önemli tavsiyelerde bulundu.

İLKHA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Ertuğrul, “Ebeveynler kitap okumuyor, model olamıyor, örnek olamıyor. Akşam ebeveynler eve geldiği zaman, TV'lerden şöyle kafalarını bir kaldırıp, çocuklarıyla beraber bir kitap okuma seansı yoktur.” dedi.

Çocuklar kimi örnek alacak?

Çocukların ebeveynleri örnek aldığına dikkat çeken Ertuğrul, “Çocuklar kimi örnek alacak? Çocuklar kitap okumuyor diyoruz. Peki ebeveynler okuyor mu? Çocuklar gördüklerini uygular, dinlediklerini değil. Çocuk, ebeveynlerin yaptıklarına bakar. Çocuklara kitap mı okutmak istiyoruz? O zaman ebeveynler olarak, evde her akşam kitap okuma seansımız olmalı. Namazların arkasında veya herhangi sair zamanda. Çocuklar ellerimizde kitap görmeli, kitap okuduğumuzu, müzakere ettiğimizi görmeli ki kitap okuma hevesi artsın. Hem okumuyor hem de çocuklarımız okumuyor diyorsunuz? Öğretmenimiz çok iyi bir kitap okuyucusu olmalı. Öğretmenin elinde kitap olması lazım. Çocuklara sürekli kitap tavsiye etmeli.” diye konuştu.

“Ebeveynler kitap okumayı ciddiye almıyor”

Öğretmenlerin kendilerini yenilemediğini dile getiren Ertuğrul, şunları söyledi:

“Çocuklarda suç bulmuyorum. Bunun iki önemli nedeni var. Birincisi ebeveynler kitap okuma konusunu maalesef ciddiyete almıyor. İkincisi öğretmenlerimiz kendilerini çok yenilemiyorlar. Çocuk her an öğretmenin elinde yeni bir kitap görmüyor. Öğretmenin model ve örnek olması lazım. Son zamanlarda kitap okuma oranı artmaya başladı. Bunun arkasının geleceğini ümit ediyorum.”

“Başarılı olmanın en önemli sırrı arkadaş grubudur”

“Başarılı olmanın en önemli sırrı arkadaş grubudur” diyen Ertuğrul, “Başarılı bir grup edinen bir çocuk, başarıya ulaşır. Eğer arkadaş grubu başarısızsa, eğer arkadaş grubunu gerçekten bir motivasyonu yoksa, amaç ve hedefi yoksa, o da onlarla beraber başarısızlığa gider.” ifadesini kullandı. (İLKHA)





Bu haberler de ilginizi çekebilir