• DOLAR 32.788
  • EURO 35.16
  • ALTIN 2457.99
  • ...
1800 yıllık mezarda 4 kişiye ait iskelet ortaya çıktı
Google News'te Doğruhaber'e abone olun.  Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Tarihi 2 bin yıl öncesine dayanan Perre Antik Kent'te başlayan kazılarda dönemin kayalara oyulmuş mezar yapıları içerisinde bin 800 yıl önce yaşadığı belirtilen insanlara ait iskeletler bulundu.

 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, "Perre Antik Kent'te 2009 'da yapmış olduğumuz kazılarda bazilika dediğimiz alanda bir bazilikanın taban mozaiğine ulaşmıştık. Bu taban mozaiği içerisinde orta sahnede asma dalı yaprakları içerisinde dağ keçileri ve diğer hayvan betimlemeleri yer almaktaydı. Bu mozaik, milattan sonra 5'inci yüzyıla tarihlenen bir mozaikti. Hemen alt kısmında ise kartallı oda yer almaktadır. Buradaki 3 kartal cepheden verilmiş altında ise 4 satır Grekçe yazı bulunmaktadır. Yazıda 'Tanrı Patros'a adandı.' şeklinde bir yazıt bulunmaktadır." ifadelerini kullandı.

Alkan açıklamasının devamında ise, "Adıyaman İl Özel İdaresinin desteğiyle yapmış olduğumuz ikinci etap ihale sonucunda mozaikli alanda kazıya başladık. Kazının 4'üncü gününde sanduka tipli bir mezar ve mezar kapağını tespit ettik. Mezar kapağını kaldırdığımızda ise 4 bireye ait iskelet bulundu. Bu iskeletlerin günümüzden bin 800 yıl öncesine ait olduğu düşünülmektedir." dedi. (İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Bu haberler de ilginizi çekebilir